14/02/2022
Tinder Bologna 10 20 22 5 - 57 -
Optimus Priamus 11 10 10 18 - 49 -

Μόνη πρώτη η Niko Team !

Βράδυ Σαββάτου στο Ολυμπιακό Γυμναστήριο των Άνω Λιοσίων η Niko Team (9-3) υποδέχθηκε τον ανεβασμένο τελευταία Optimus Priamus (7-5) στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Development 2 League. Η Niko Team, παρά την πίεση του Optimus στο φινάλε της αναμέτρησης, κατάφερε να επικρατήσει με 57-49, φτάνοντας τις 10 νίκες στο φετινό πρωτάθλημα. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του ματς.

Μοιρασμένο το πρώτο δεκάλεπτο στο κλειστό της ΑΕΚ με τους Dai Yi (4π.) και Γιώργο Κολυβάκη (4π.) να ξεχωρίζουν από πλευράς γηπεδούχων και τους Στάθη Ορφανουδάκη (5π. με 1 τρίπ.) και Γιάννη Λοϊζο (4π.) να απαντούν για λογαριασμό του Optimus. Σκορ δεκαλέπτου, 10-11.

Εμφανώς ανώτερη παρουσιάστηκε στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η Niko Team. Με τον Παναγιώτη Θεοχάρη (8π. με 2 τρίπ.) να δείχνει ασταμάτητος και τους Στέλιο Μπούρα (4π.), Κολυβάκη (3π.) και Zhu Chen (3π.) να τον συνεπικουρούν, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με διψήφιο προβάδισμα. Γιάννης Λοϊζος (4π.), Πιέρρος Παπαδάκος (3π.) και Ανδρέας Χατούνογλου (2π.) κράτησαν τον Optimus σε λογική απόσταση. Σκορ ημιχρόνου, 30-21.

Εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο πραγματοποίησαν οι γηπεδούχοι και μετέπειτα νικητές. Με το δίδυμο Γιώργος Κολυβάκης (8π. με 2 τρίπ.) και Dai Yi (6π.) να ξεχωρίζει επιθετικά, η Niko Team έχτισε διαφορά ασφαλείας. Ο Optimus που αντιμετώπισε εκ νέου πρόβλημα στην αμυντική του λειτουργία,  ενώ βασίστηκε στις επιθετικές εμπνεύσεις του Ανδρέα Χατούνογλου (6π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 52-31.

Τρομερή προσπάθεια και κατάθεση ψυχής από τον Optimus στην τελευταίο περίοδο. Ο Πιέρρος Παπαδάκος (7π.), ο Βαγγέλης Καλτσάκας (4π.), ο Γιάννης Μπούρμπουλας (3π.), αλλά και οι Ορφανούδάκης (2π.) και Λοϊζος (2π.) άλλαξαν τα δεδομένα της αναμέτρησης με ένα εντυπωσιακό επιμέρους 5-18. Η κλεψύδρα, όμως, είχε αρχίσει να αδειάζει και τα καλάθια των Στέλιο Μπούρα (2π.) και Παναγιώτη Θεοχάρη (3π.) αποδείχτηκαν αρκετά για την Niko Team, που φιγουράρει πλέον μόνη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Στο τέλος του ματς η Niko Team είχε 12/44 δίποντα, 8/21 τρίποντα και 9/11 βολές. Μάζεψε 45 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 14 φορές, ενώ είχε 15 λάθη και 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα, ο Optimus είχε 17/39 δίποντα, 3/16 τρίποντα και 6/11 βολές. Μάζεψε 33 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 9 φορές, ενώ είχε 15 λάθη και 5 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Γιώργος Κολυβάκης με 15 πόντους και double-double, έχοντας 2/6 δίποντα, 3/8 τρίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, ενώ είχε 4 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Λοϊζος με 10 πόντους, έχοντας 4/4 δίποντα και 2/4 βολές. Μάζεψε 2 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 μπλοκ και ήταν αλάνθαστος σε 22 λεπτά συμμετοχής.

Niko Team (Τσαβαλάς) : Τσαβαλάς 3 (14 ριμπ., 3 ασί., 3 κλεψ.), Παπαπαύλου 3 (3 ριμπ., 1 τρίπ.), Κολυβάκης 15 (11 ριμπ., 5 κλεψ., 3 τρίπ.), Θεοχάρης 11 (4 ριμπ., 3 τρίπ.), Dai Yi 12 (8 ριμπ., 1 μπλοκ), Zhu Chen 7 (3 κλεψ., 1 τρίπ.), Μπούρας 6 (3 ριμπ., 1 μπλοκ).

Optimus Priamus (Χατούνογλου) : Παπαδάκος 15 (3 ριμπ., 2 μπλοκ., 2 τρίπ.), Μπουρμπουλας 5 (1 τρίπ.), Φουντουλάκης 2 (4 ριμπ.), Καλτσάκας 5 (10 ριμπ., 2 κλεψ., 1 μπλοκ), Σκουτέρης (3 ριμπ.), Λοϊζος 10 (2 κλεψ., 2 μπλοκ), Ορφανουδάκης 2 (5 ριμπ.), Χατούνογλου 10 (3 ριμπ., 4 ασί.), Δελβενακιώτης.

Τι μας άρεσε : Η ευστοχία της Niko Team στο περιφερειακό σουτ, αλλά και η αντίδραση του Optimus στο φινάλε.