02/02/2022
Gallika and Piano BC 11 10 7 14 - 42 -
Beerokoillers 8 9 26 13 - 56 -

Μόνοι πρώτοι οι Beerokoillers!

Τρίτη βράδυ στα άνω Λιόσια, στο ντέρμπι του δεύτερου ομίλου της D2, οι Beerokoillers με τον Δημήτρη Μανδηλαρά να ντύνεται Στεφ Κάρι, επικράτησαν σχετικά εύκολα με 42 – 56 απέναντι στα Gallika and Piano και έμειναν μόνοι πρώτοι.

Χαμηλό σκορ και χαμηλό τέμπο είχαμε στο πρώτο δεκάλεπτο με τα Γαλλικά να έχουν ελαφρύ προβάδισμα με 10 – 8, με τους Γράδο και Πιερουτσάκο να ξεχωρίζουν με 4 πόντους έκαστος. Στην αντίπερα όχθη ο Δ. Μανδηλαράς κρατούσε την ομάδα του με δύο τρίποντα και ένα καλάθι έβαλε ο Καπελλές..

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και στο δεύτερο δεκάλεπτο και ανέβασαν την διαφορά με τον Γράδο να ξεχωρίζει με δύο συνεχόμενα γκολ φάουλ, για να έρθουν για τους Beerokoillers ,Δ.Μανδηλαράς με 5 και Νεοφύτου με 4 πόντους αντίστοιχα, να μειώσουν σε 21 – 17 στην λήξη του ημιχρόνου.

Τρομερή τρίτη περίοδο έκαναν οι Beerokoillers που έβλεπαν το καλάθι σαν βαρέλι. Με τους Τσαφαρά(2), Καπελλέ(2) και Δ.Μανδηλαρά(2)να πυροβολούν κατά ριπάς από την περιφέρεια, έτρεξαν ένα απίθανο 7 – 26, στέλνοντας την διαφορά στους 15(28-43). Για τα Gallika πάλευε ο Γράδος με 5 πόντους.

Ισορροπημένο ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο μεταξύ των δύο ομάδων, με την εικόνα του αγώνα να μην αλλάζει.Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να μειώσουν το σκορ κυρίως με τρίποντα από Μαυρουλέα(2) και Ιωάννου, αλλά οι φιλοξενούμενοι με πλουραλισμό στην επίθεση και τον Λιακόπουλο να ξεχωρίζει με 4 πόντους, διαμόρφωσαν το υπέρ τους τελικό 42 – 56.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Δημήτρης Μανδηλαράς με 21 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κυριάκος Μαυρουλέας με 11 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλέψιμο.

Τα Gallika είχαν 12 / 43 δίποντα, 3 / 25 τρίποντα, 9 / 11 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη.

Οι Beerokoillers είχαν 14 / 42 δίποντα, 9 / 29 τρίποντα, 1 / 4 βολές, κατέβασαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Gallika and Piano (Μαντζούκης): Γκίκας 7 (6ρ.), Γράδος 15(6ρ.), Ιωάννου 3, Μαντζούκης 2, Μαυρουλέας 11(11ρ.), Πιερρουτσάκος 4(7ρ.).

Beerokoillers (Κοσμαδάκης): Καπελλές 10, Λιακόπουλος 8(11ρ.), Δ. Μανδηλαράς 21, Κ. Μανδηλαράς 1(6ας.), Νεοφύτου 4(14ρ.), Παπαδημητρίου 2 ,Τσαφαράς 6, Ψεματίκας 4(11ρ.).

Τι μας άρεσε:  Το καταπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο των νικητών.