29/01/2020
Most Wanted 13 12 11 6 - 42 -
Collectors 7 15 15 12 - 49 -

Νίκη – προβάδισμα για την πρώτη θέση οι Collectors.

Οι Collectors συνέχισαν να συλλέγουν νίκες απέναντι στους Most Wanted, καθώς για την πρεμιέρα του δεύτερου γύρου του πέμπτου ομίλου της Development 2, επικράτησαν με 42-49 και έτσι ζευγάρωσαν τις νίκες μετά από εκείνη της πρεμιέρας. Με αυτή τη νίκη οι Collectors απέκτησαν σαφές προβάδισμα έναντι των αντιπάλων τους για την πρώτη θέση και την άνοδο.
Η πρώτη περίοδος άνηκε στους Most Wanted, οι οποίοι είχαν τον Καραμασιώτη σε κέφια, όπου οργάνωνε υποδειγματικά και σκόραρε για να πάρουν προβάδισμα στην αρχή του δεκαλέπτου. Ο γκαρντ των γηπεδούχων είχε πέντε πόντους σε αυτό το διάστημα και είχε άξιο συμπαραστάτη τον Πίκουλη με τέσσερις για να λήξει η περίοδος 13-7. Από τους φιλοξενούμενους ο Βλαχογεώργης είχε τρεις πόντους και από δύο οι Χαραλαμπόπουλος και Τεπελίδης.
Στην δεύτερη περίοδο οι Collectors βρήκαν τις απαραίτητες λύσεις για να συνδεθούν με το αντίπαλο καλάθι με μεγαλύτερη συχνότητα. Χαρακτηριστικά, πήραν προβάδισμα στο ματς, μετά το αρχικό 0-1, με 19-20 και 2'39” για το τέλος, αλλά οι τρίποντες βόμβες από τους “Καταζητούμενους” δεν τους επέτρεψαν να κλείσουν μπροστά στο ημίχρονο. 25-22 σκορ ημιχρόνου για τους Most Wanted. Ο Γεωργακάς με τέσσερις πόντους (1τρ) και οι Καραμασιώτης και Σαμπάνης που πέτυχαν από ένα τρίποντο ξεχώρισαν επιθετικά για τους Most Wanted.  Βλαχογεώργης με έξι και Αγγελομάτης με τέσσερις από την αντίπαλη μεριά.
Η τρίτη περίοδος επιφύλασσε ένα ντέρμπι σαν αυτό που περιμέναμε πριν το ματς ότι θα δούμε. Δύο ομάδες ισοδύναμες, οι οποίες είχαν ως κύριο στόχο την νίκη. Έτσι λοιπόν οι Most Wanted έκαναν ονειρικό ξεκίνημα με 7-2 σερί για να βρεθούν στο +8, 32-24. Όμως η αντίδραση των Collectors ήταν άμεση και με 13-4 σερί μέχρι το τέλος της περιόδου προσπέρασαν για ένα πόντο με το σκορ να φτάνει στο 36-37. Πολυφωνία στην επίθεση των Most Wanted που είχαν πέντε διαφορετικούς σκόρερ, Αγγελομάτης και Ευαγγελινός με τέσσερις ο καθένας καλύτεροι των Collectors.
Η τέταρτη περίοδος άνηκε στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι εκτός από το ξεκίνημα του δεκαλέπτου, δεν έχασαν πάλι το προβάδισμα και με τους Most Wanted να είναι πολύ άστοχοι έφτασαν τελικά στη νίκη με 42-49. 6-12 το επιμέρους σκορ σε αυτό το διάστημα υπέρ των νικητών με τον Κλεισούρα να πετυχαίνει τέσσερις πόντους και τον Αγγελομάτη άλλους τρεις. Για τους ηττημένους από δύο πόντους είχαν οι Σαμπάνης, Πίκουλης και Καραμασιώτης.
MVP του παιχνιδιού ήταν ο Κώστας Βλαχογεώργης με 11 πόντους (7/9 βολές και 2/7 δίποντα), 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος. Από την άλλη, για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Πίκουλης με 8 πόντους (0/2 βολές,4/10 δίποντα και 0/1 τρίποντα), 7 ριμπάουντ, 1 κλεψίμο και 1 λάθος.
Συνολικά οι νικητές είχαν 14/45 δίποντα, 1/10 τρίποντα και 18/28 βολές. Πήραν 56 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές τη μπάλα, είχαν 3 τάπες και έκαναν και 16 λάθη. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι είχαν 13/42 δίποντα 5/26 τρίποντα και 1/4 βολές. Μάζεψαν 30 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές τη μπάλα και έκαναν 5 λάθη.
Most Wanted (Καραμασιώτης): Σαμπάνης 9 (1), Καραμασιώτης 10 (2τρ 6ρ), Δρόσος 2, Κουσάκης 2, Πίκουλης 8 (7ρ), Μητρόπουλος, Γεωργακάς 7 (2), Μιτζέλος 2, Ντάνασης 2, Ζαμπάρας.
Collectors (Tεπελίδης): Παπαδόπουλος (6ρ), Ευαγγελινός 6 (1), Αγγελομάτης 11 (10ρ), Τεπελίδης 6 (10ρ), Βλαχογεώργης 11 (10ρ), Χαραλαμπόπουλος 2, Κλεισούρας 7 (13ρ), Πατσιώτης, Σαβέριος 6.
Τι μας άρεσε: Ωραίο ματς με ανατροπές και πολύ ένταση.