21/03/2022
Milwaukee Sucks 16 13 11 10 - 50 -
Dilaveri 16 10 8 11 - 45 -

Νίκησαν και ελπίζουν για playoff οι Milwaukee Sucks!

Την όγδοη νίκη τους στον τέταρτο όμιλο της Master League πήραν οι Milwaukee Sucks, που κέρδισαν το Dilaveri με 50-45 στο κλειστό του Basketaki Arena και παρέμειναν μία ανάσα πίσω από τους Phoenix Bums στο κυνήγι των Playoff.

Αρκετά καλός ήταν ο ρυθμός του παιχνιδιού στο πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ, χωρίς καμία να μπορεί να πάρει διαφορά. Αυτό φαίνεται και από το ισόπαλο 16-16 που ήταν το σκορ της περιόδου. Για τους Sucks από 4 πόντους έβαλαν οι Καββαθάς και Μαριόλης, ενώ για το Dilaveri ξεχώρισε ο Πασχάλης Παρούσης με 5 πόντους.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο. Αρκετά φάουλ, είχαν σταματήσει τον καλό ρυθμό και το παιχνίδι πήγαινε στο μπασκετικό «ξύλο». Πάντως καμία ομάδα ούτε σε αυτό το μέρος του παιχνιδιού δεν μπορούσε να πάρει διαφορά. Το ημίχρονο έκλεισε στο 29-26 για την ομάδα από το Μιλγουόκι, που είδε τον Μαριόλη να προσθέτει ακόμα 4 πόντους και να φτάνει στους 8. Για τους «κίτρινους» 7 πόντους είχε ο Παρούσης και 6 ο Μούτσος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Milwaukee Sucks έστω και δύσκολα συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμα τους, αφού ο Ηλίας Μαριόλης συνέχιζε να είναι κυρίαρχος μέσα στο «ζωγραφιστό». Έτσι, οι τυπικά γηπεδούχοι, προηγήθηκαν στο 30′ με 40-34 και με τα δεδομένα του παιχνιδιού (σ.σ την σκληράδα και το πολύ αργό τέμπο) είχαν το πάνω χέρι για την νίκη. Για το Dilaveri σκόραραν οι Γόντικας, Ρεθυμιωτάκης και Παρούσης.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Milwaukee Sucks κατάφεραν με δυσκολία να διατηρήσουν τον έλεγχο του παιχνιδιού, έμειναν ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά και πήραν μία δίκαιη νίκη με 50-45, βάσει της εικόνας του παιχνιδιού. Έτσι, η ομάδα του Κυριτσόπουλου συνεχίζει να ελπίζει για την είσοδο στα playoff, ενώ από την άλλη, το Dilaveri θα πρέπει να προσέξει για να μην μπει σε μπελάδες σχετικά με την παραμονή στην κατηγορία.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Ηλίας Μαριόλης με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 λάθη, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Πασχάλης Παρούσης με 11 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη και 1 τάπα.

Συνολικά οι νικητές είχαν 21/71 εντός πεδιάς, 2/26 τρίποντα και 6/12 βολές. Πήραν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα, έκαναν 10 λάθη και 2 τάπες. Από την άλλη το Dilaveri είχε 14/59 εντός πεδιάς, 2/15 τρίποντα και 15/24 βολές. Μάζεψε 44 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα, έκανε 14 λάθη και 4 τάπες.

Milwaukee Sucks (Κυριτσόπουλος): Γανέλης 4, Γκολφινόπουλος 2, Διαμάντης, Καββαθάς 7, Μαριόλης 14, Μαυροειδής 8, Οικονόμου 8, Σαμιωτάκης, Φωτόπουλος 7.

Dilaveri (Βογιατζάκης): Χαρτιός 5, Πουπάκης 3, Γόντικας 9, Παρούσης 11, Μούτσος 8, Ρεθυμιωτάκης 5, Παληγιάννης 4

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων για την νίκη!