02/02/2022
Kolosos Dunk n' Donuts 14 10 15 18 - 57 -
Myrmidons BC 12 18 14 22 - 66 -

Νίκησαν στις λεπτομέρειες οι Myrmidons!

Ένα όμορφο ντέρμπι παρακολουθήσαμε το απόγευμα της Τρίτης στο Basketaki Arena ανάμεσα σε Kolossos Dunk n’ Donuts και Myrmidons με τους φιλοξενούμενους να επιστρέφουν στις νίκες και να βελτιώνουν το ρεκόρ τους στο 11-1. Ο Κολοσσός από την άλλη είναι στην έβδομη θέση μετά από αυτή την ήττα με έξι νίκες και έξι ήττες.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στα πρώτα λεπτά και με μπροστάρη των Νιωτάκη προηγήθηκαν με 7-4, αλλά γρήγορα ήρθε το ξέσπασμα του Κολοσσού και με καλάθι του Ζάμπουρα από το ζωγραφιστό ολοκληρώθηκε σερί 6-2 και έτσι ήρθε και το πρώτο προβάδισμα για τους γηπεδούχους (10-9). Με γκολ φάουλ του Μιχαηλίδη έκλεισαν το δεκάλεπτο οι «μαύροι» κάνοντας το σκορ 14-12.

Συνέχισαν να είναι καλύτεροι οι γηπεδούχοι με την έναρξη της δεύτερης περιόδου και με τον Π. Πετρόπουλο να ξεχωρίζει έφτασαν τη διαφορά στους οχτώ πόντους (22-14). Κάπου εκεί όμως ήρθε και η αντίδραση των Myrmidons και με σερί διαρκείας πήραν και πάλι τα ηνία του ματς ανοίγοντας τη ψαλίδα στους έξι όταν με Buzzer Beater του Καλόσακα έκαναν το σκορ 24-30.

Το σκορ έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια τιμή έπειτα από τρίποντη εκτέλεση του Φώσκολου γράφοντας το 28-38. Ένα λεπτό μετά ο Σιμωνετάτος αύξησε κατά ένα πόντο τη διαφορά όπου ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά του ματς (+11, 33-44) για να έρθει μικρό σερί 6-0 από τον Κολοσσό (39-44) και να κλείσει έτσι η τρίτη περίοδος.

Στο τελευταίο και καθοριστικό δεκάλεπτο οι «μαύροι» μπήκαν πιο δυνατά και με σερί 8-2 πέρασαν μετά από αρκετή ώρα μπροστά στο ματς. Κάπου εκεί όμως «καθάρισε» ο Καλόσακας που με δικές του προσωπικές ενέργειες ξαναέδωσε  το προβάδισμα στους Myrmidons (49-55). Μέχρι τους δύο μπόρεσαν να μειώσουν οι γηπεδούχοι (54-56), αλλά με σερί 10-3 απάντησαν οι Μυρμιδόνες διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό σκορ (57-66).