07/02/2022
Melisses BC - 14 8 16 6 50 -
Tinder Bologna 12 10 11 5 6 55 -

Νίκ(ο)σαν στη δεύτερη παράταση!

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι το οποίο διεξήχθη στο κλειστό προπονητήριο του ΟΑΚΑ, η Niko Team χρειάστηκε δύο παρατάσεις για να κάμψει την αντίσταση που έβαλαν οι Μέλισσες, με τελικό σκορ 50-55.
Φράγκος και Καραμαλίγκας (1) με γρήγορους πόντους έδωσαν από νωρίς το προβάδισμα και τον έλεγχο του αγώνα στη Niko Team, η οποία είτε προσπαθώντας να βρει στο ποστ τον πρώτο, είτε τρέχοντας στον αιφνιδιασμό έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 0-12, με τις Μέλισσες να μην έχουν… τσιμπήσει ακόμη στην περίοδο.
Καψιώχας και Α. Μπουγιούκος έδωσαν σημεία… ζωής και ξύπνησαν τις Μέλισσες, οι οποίες μείωσαν στα μέσα της περιόδου στο 7-16, με το καλό τους αυτό διάστημα να τους φέρνει ακόμη πιο κοντά στο τέλος του ημιχρόνου, το οποίο έκλεισε στο 14-22.
Οι Μέλισσες ακούμπησαν τη μπάλα στον Α. Μπουγιούκο ο οποίος ήταν πολύ αποδοτικός σε αυτό το διάστημα, αλλά η Niko Team με υπομονή και τον Καραμαλίγκα σε εξαιρετική κατάσταση, διατήρησε το προβάδισμα και έκλεισε την τρίτη περίοδο στο 22-33.
Τρία λεπτά ξεκούρασης των Τσαβαλά και Καραμαλίγκα έφεραν λάθη στο κατέβασμα της μπάλας της Niko Team, με τους γηπεδούχους να πιέζουν και να μειώνουν στους πέντε στα μέσα της περιόδου, με το εκπληκτικό αυτό σε ενδιαφέρον παιχνίδι να πηγαίνει σε δυο παρατάσεις με τον Μπουγιούκο τον Αλέξανδρο να είναι… μαγικός (38-38). Εκει λοιπόν, όπου πιο ψύχραιμη φάνηκε η Niko Team , η οποία έφτασε στο ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 50-55!
Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παύλος Τσαβαλάς με 8 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη. Από Μέλισσες ξεχώρισε ο Αλέξης Μπουγιούκος με 22 πόντους, 7 ριμπάουντ, μια ασίστ, 3 κοψίματα και 6 λάθη.
Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 15/36 δίποντα, 4/23 τρίποντα, 8/17 βολές, 28 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 14 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/43 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 11/24 βολές, 45 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 16 λάθη.