18/10/2021
Elapuse BC 10 12 13 13 - 48 -
Antilalos BC 14 23 2 14 - 53 -

Ο Antilalos σώθηκε από τον Καραγιάννη!

Πρεμιέρα για την Elapuse και τον Antilalo στο πρωτάθλημα της Master είχαμε το Σάββατο στον Κολωνό, με τον Antilalo να κάνει τα εύκολα δύσκολα και να κερδίζει με 48-53. Ο Antilalos είχε βρεθεί μπροστά στην λήξη του πρώτου ημιχρόνου με +15 όμως η Elapuse δεν τα παράτησε, προσπάθησε και επανήλθε στο παιχνίδι, πήρε το προβάδισμα με έναν πόντο τέσσερα λεπτά πριν την λήξη όμως έμεινε από καθαρό μυαλό και ο Antilalos νίκησε το πρώτο παιχνίδι της σεζόν.
Μοιρασμένο το ξεκίνημα του παιχνιδιού για τις δύο ομάδες αφού στο πρώτο μισό του δεκαλέπτου το σκορ ήταν 7-7 (5′). Ο Antilalos όμως στα τελευταία δύο λεπτά πάτησε γκάζικαι με 0-7 σερί το δεκάλεπτο τον βρήκε μπροστά με 10-14. Ο Ζορμπάς είχε πέντε πόντους για την Elapuse, οι Ζαμπέτας και Καραγιάννης από πέντε για τον Antilalo.
Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και το δεύτερο δεκάλεπτο με τις ομάδες πάλι στο πρώτο μισό να είναι κοντά στο σκορ με 16-21 (14′). Στην συνέχεια ο Antilalos ήταν καταιγιστικός, ανέβασε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων για το 16-26 (16′), ενώ η διαφορά έφτασε στη μέγιστη της τιμή με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με το σκορ να γίνεται 22-37. Πέντε πόντους είχε ο Μπάκης για την Elapuse, πέντε είχε και ο Καραγιάννης και από τέσσερις οι Δοξαστάκης και Γκολές για τον Antilalo.
Απίστευτη αστοχία για τις δύο ομάδες στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου αφού στα πρώτα έξι λεπτά κατάφεραν και σκόραραν από δύο πόντους. Όμως στη συνέχεια η Elapuse βρήκε ρυθμό στην επίθεση, έκανε σερί 11-0 και μείωσε το παιχνίδι στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου σε 35-39. Ο Φωτόπουλος δεν είχε αντίπαλο καθώς έβαλε τους 11 πόντους από τους 13 της Elapuse ενώ ο Καραγιάννης πέτυχε το μοναδικό καλάθι για τον Antilalo.
Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ο Antilalos συνέχισε να είναι άστοχος και η Elapuse το εκμεταλλεύτηκε και πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο δεύτερο ημίχρονο με 44-43 (36′). Όμως από και πέρα ο Antilalos ήταν πιο συγκεντρωμένος ενώ η Elapuse φάνηκε να έχει επηρεαστεί από την υπερπροσπάθεια της ανατροπής. Έτσι με επιμέρους σκορ μέχρι το τέλος 4-10 ο Antilalos νίκησε 48-53 με τον Καραγιάννη να βοηθάει με εφτά πόντους, ενώ για τους ηττημένους ο Μπάκης είχε πέντε.
Πολυτιμότερος της αναμέτρησης ο Πέτρος Καραγιάννης με 19 πόντους καθώς είχε 4/14 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/7 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 κλεψίματα και 4 λάθη. Ο Δημήτρης Φωτόπουλος ξεχώρισε για την Elapuse με 18 πόντους έχοντας 7/15 δίποντα, 4/6 βολές, 18 ριμπάουντ, 5 λάθη και 4 μπλοκ.
Συνολικά η Elapuse είχε 15/37 δίποντα, 3/16 τρίποντα, 9/16 βολές, 44 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 7 κλεψίματα, 23 λάθη και 6 μπλοκ. Ο Antilalos είχε 11/39 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 13/24 βολές, 38 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 13 κλεψίματα, 13 λάθη και 2 τάπες.
Elapuse (Αναγνώστου): Μπάκης 10 (6ρ), Κωνσταντινίδης 6 (5κλ 2τρ), Φραγκογιάννης 2, Δεσύπρης 3, Αναγνώστου (7ρ), Φωτόπουλος 18 (18ρ 4μπ), Ζορμπάς 9 (1).
Antilalos (Ζαμπέτας Γ.): Ρούσκας 4 (6ρ), Ζαμπέτας Κ. 9 (1), Λάγιος, Καραγιάννης 19 9ρ 4ασ 5κλ 3τρ), Σουλτάτος 3 (1), Δαγδιλλέλης, Μπαμπλέκος 2, Γκολές 10 (7ρ), Παπανικολάου, Δοξαστάκης 6 (10ρ 1τρ).
Τι μας άρεσε: Φοβερός ο Καραγιάννης έκανε τα πάντα μέσα στο γήπεδο.