21/09/2022
Ερυθρός Σταυρός 13 12 7 10 - 42 -
San Antonio Smurfs 13 11 20 7 - 51 -

Ο παλιός είναι αλλιώς!

Το βράδυ της Τετάρτης 21 Σεπτεμβρίου στο Basketaki Arena, οι San Antonio Smurfs έκαμψαν την αντίσταση του νεοφερμένου στην διοργάνωση αλλά μαχητικού Ερυθρού Σταυρού για την πρώτη αγωνιστική του Basketaki Cup, με 42-51.

Ισορροπημένο και ισόπαλο(13-13) ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, με τον Ξυπόλητο μεγάλο πρωταγωνιστή για τον Ερυθρό Σταυρό με τρία τρίποντα και τον Σταύρου για τους Smurfs να πετυχαίνει 11 από τους 13 πόντους της ομάδας του.

Πόντο πόντο πήγαιναν οι δύο ομάδες στην δεύτερη περίοδο, με τον Ερυθρό Σταυρό να πηγαίνει στο ημίχρονο με το υπέρ του 25 – 24, με τους Ξυπόλητο και Κολοβό να ξεχωρίζουν με 3 πόντους έκαστος. Για τα φιλοξενούμενα Στρουμφάκια, Καλαϊτζόγλου και Πανόπουλος ήταν τα πρώτα βιολιά με 3 πόντους ο καθένας.

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψαν οι φιλοξενούμενοι την τρίτη περίοδο και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Καλαϊτζόγλου με 8 πόντους και τον Μανδρώνη να βάζει ένα τρίποντο, έστειλαν την διαφορά στο + 12(32-44). Για τον Ερυθρό Σταυρό που αντιμετώπιζε τεράστια προβλήματα στην επίθεση, ξεχώρισε ο Μιχάλακας με 6 πόντους.