21/09/2022
Ερυθρός Σταυρός 13 12 7 10 - 42 -
San Antonio Smurfs 13 11 20 7 - 51 -

Ο παλιός είναι αλλιώς!

Το βράδυ της Τετάρτης 21 Σεπτεμβρίου στο Basketaki Arena, οι San Antonio Smurfs έκαμψαν την αντίσταση του νεοφερμένου στην διοργάνωση αλλά μαχητικού Ερυθρού Σταυρού για την πρώτη αγωνιστική του Basketaki Cup, με 42-51.

Ισορροπημένο και ισόπαλο(13-13) ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, με τον Ξυπόλητο μεγάλο πρωταγωνιστή για τον Ερυθρό Σταυρό με τρία τρίποντα και τον Σταύρου για τους Smurfs να πετυχαίνει 11 από τους 13 πόντους της ομάδας του.

Πόντο πόντο πήγαιναν οι δύο ομάδες στην δεύτερη περίοδο, με τον Ερυθρό Σταυρό να πηγαίνει στο ημίχρονο με το υπέρ του 25 – 24, με τους Ξυπόλητο και Κολοβό να ξεχωρίζουν με 3 πόντους έκαστος. Για τα φιλοξενούμενα Στρουμφάκια, Καλαϊτζόγλου και Πανόπουλος ήταν τα πρώτα βιολιά με 3 πόντους ο καθένας.

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψαν οι φιλοξενούμενοι την τρίτη περίοδο και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Καλαϊτζόγλου με 8 πόντους και τον Μανδρώνη να βάζει ένα τρίποντο, έστειλαν την διαφορά στο + 12(32-44). Για τον Ερυθρό Σταυρό που αντιμετώπιζε τεράστια προβλήματα στην επίθεση, ξεχώρισε ο Μιχάλακας με 6 πόντους.

Δεν άλλαξε κάτι στην εικόνα του αγώνα στην τέταρτη περίοδο, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να μπουν στην διεκδίκηση του ματς με 4 πόντους του Μοχάλακα και τρίποντο του Ξυπόλυτου, αλλά οι φιλοξενούμενοι με τον Μουτσιόπουλο να βάζει 5 πόντους και τον Καλαϊτζόγλου 2 βολές, πήραν το ροζ φύλλο με 42 – 51.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Σταύρος Καλαιτζόγλου με 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χάρης Ξυπόλητος με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Ο Ερυθρός Σταυρός είχε 11 / 44 δίποντα, 5 / 23 τρίποντα, 5 / 17 βολές, κατέβασε 46 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 18 λάθη. Οι Smurfs είχαν 12 / 55 δίποντα, 7 / 23 τρίποντα, 6 / 9 βολές, κατέβασαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Ερυθρός Σταυρός(Δασκάλου): Γιωρ.Κεραμιδάς, Κολοβός 3, Πάντζαλης, Ι.Κεραμιδάς 7, Τσοχαντάρης 3, Μιχάλακας 8(8ρ.), Ξυπόλυτος 15(8ρ.), Ασημομύτης, Κουτουζής 6(18ρ.).

San Antonio Smurfs(Γκουρογιάννης): Αλέξης 4(7ρ.)Βουρλίτης 1, Γκουρογιάννης, Καλαϊτζόγλου 13 (7ρ.), Μανδρώνης 3, Μουτσιόπουλος 11, Μποχωρίδης, Νίκας, Νινιός, Πανόπουλος 3, Ρούσσος 2, Σταύρου 14(8ρ.).

Τι μας άρεσε: Το άψογο κλίμα της αναμέτρησης.