19/10/2020
Myrmidons BC 19 7 14 15 - 55 -
Melisses BC 11 4 18 14 - 47 -

Οι νέοι είναι ωραίοι!

Με 2/2 ξεκίνησε το φετινό πρωτάθλημα η νέα ομάδα των Myrmidons, αφού στο κλειστό της Ανθούσας επικράτησαν με 55-47 απέναντι στις Melisses. Το παιχνίδι έγινε στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου της Development 2, με τους νικητές να πηγαίνουν στο 2-0 και τους ηττημένους να γνωρίζουν την πρώτη τους ήττα και να πέφτουν στο 1-1.

Ντέρμπι στο πρώτο μισό του πρώτου δεκαλέπτου ανάμεσα στις δύο ομάδες, αφού το σκορ ήταν 7-7 (4′). Όμως οι Myrmidons έπαιξαν καλύτερο μπάσκετ στην συνέχεια και με επιμέρους σκορ 12-4 έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά με 19-11. Καλόσακας και Παπαδέας είχαν από πέντε πόντους για τους Myrmidons, ο Μπουγιούκος Στ. είχε τέσσερις και ο Πάτσης τρεις για τις Melisses.

Στην δεύτερη περίοδο οι Myrmidons ανέβασαν την διαφορά σε διψήφιο νούμερο, 21-11, για πρώτη φορά στο παιχνίδι. Με τις Melisses να μην μπορούν να βρουν δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, αλλά και τους Myrmidons να μην είναι καθόλου αποτελεσματικοί το ημίχρονο έληξε 26-15 υπέρ τους. Ο Παπαδέας είχε τρεις πόντους για τους γηπεδούχους, απ;o δύο οι Παπαδιάς και Καψιώχας για τους φιλοξενούμενους.