19/10/2020
Myrmidons BC 19 7 14 15 - 55 -
Melisses BC 11 4 18 14 - 47 -

Οι νέοι είναι ωραίοι!

Με 2/2 ξεκίνησε το φετινό πρωτάθλημα η νέα ομάδα των Myrmidons, αφού στο κλειστό της Ανθούσας επικράτησαν με 55-47 απέναντι στις Melisses. Το παιχνίδι έγινε στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου της Development 2, με τους νικητές να πηγαίνουν στο 2-0 και τους ηττημένους να γνωρίζουν την πρώτη τους ήττα και να πέφτουν στο 1-1.
Ντέρμπι στο πρώτο μισό του πρώτου δεκαλέπτου ανάμεσα στις δύο ομάδες, αφού το σκορ ήταν 7-7 (4′). Όμως οι Myrmidons έπαιξαν καλύτερο μπάσκετ στην συνέχεια και με επιμέρους σκορ 12-4 έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά με 19-11. Καλόσακας και Παπαδέας είχαν από πέντε πόντους για τους Myrmidons, ο Μπουγιούκος Στ. είχε τέσσερις και ο Πάτσης τρεις για τις Melisses.
Στην δεύτερη περίοδο οι Myrmidons ανέβασαν την διαφορά σε διψήφιο νούμερο, 21-11, για πρώτη φορά στο παιχνίδι. Με τις Melisses να μην μπορούν να βρουν δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, αλλά και τους Myrmidons να μην είναι καθόλου αποτελεσματικοί το ημίχρονο έληξε 26-15 υπέρ τους. Ο Παπαδέας είχε τρεις πόντους για τους γηπεδούχους, απ;o δύο οι Παπαδιάς και Καψιώχας για τους φιλοξενούμενους.
Στην επανάληψη οι Myrmidons μπήκαν καλύτερα και ανέβασαν την διαφορά στην μέγιστη τιμή της, 31-17 (23′). Όμως οι Melisses αντέδρασαν, έριξαν την διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους (31-23), για να δεχτούν αντίδραση και να γίνει πάλι το +12, 40-28 (28′). Με έξι αναπάντητους πόντους των φιλοξενούμενων το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 40-33 υπέρ των Myrmidons, με τους Νιωτάκη και Καλόσακα να έχουν από πέντε ενώ για τις Melisses ο Μπάνος είχε έξι και οι Μπουγιούκος Α. και Πάτσης από τέσσερις.
Στην τέταρτη περίοδο πλέον και οι Myrmidons είχαν το προβάδισμα, το οποίο οι Melisses το απείλησαν καθώς στα πρώτα τέσσερα λεπτά της περιόδου πέτυχαν οχτώ πόντους και δέχτηκαν τρεις για να γίνει το σκορ 43-41! Στην συνέχεια από ένα τρίποντο πέτυχαν οι Κοσκινάς και Καψιώχας για το 46-44 (35′) και τελικά οι Myrmidons με καθαρό μυαλό πήραν την νίκη, καθώς στα τελευταία τέσσερα λεπτά είχαν σερί 9-3 για το 55-47. Απο πέντε πόντους είχαν Νιωτάκης και Παπαδέας για τους νικητές, εφτά πέτυχε ο Καψιώχας και τρεις ο Πάτσης για τους ηττημένους.
Mvp του αγώνα ήταν ο Παπαδέας με 17 πόντους (4/6 βολές, 5/10 δίποντα, 1/6 τρίποντα), 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ,2 λάθη και 1 κλέψιμο. Καλύτερος από την μεριά των ηττημένων ήταν ο Μπάνος με 8 πόντους (4/8 δίποντα και 0/1 τρίποντα), 15 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 7 λαθάκια.
Συνολικά οι Myrmidons είχαν 8/12 βολές, 13/37 δίποντα, 7/25 τρίποντα. Είχαν επίσης 39 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 10 κλεψίματα και 17 λάθη. Οι Melisses από την άλλη είχαν 5/11 βολές, 15/49 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 41 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 17 λάθη.
Myrmidons (Νιωτάκης): Πετρόπουλος 2 (6ρ), Παπαδέας 17 (1τρ 7ρ 6ασ), Φώσκολος 5 (1), Καλόσακας 12 (2τρ 8ρ), Σιμωνετάτος 2, Κοσκινάς 5 (1), Θεοδωρόπουλος, Νιωτάκης 14 (2τρ 7ρ 3κλ).
Melisses (Μπουγιούκος Α.): Μπουγιούκος Σ. 8, Κεφαλίδης 7 (1), Παπαδιάς 2, Μπάνος 8 (15ρ 4ασ), Καψιώχας 9 (1τρ 9ρ), Μπουγιούκος Α. 6 (6ρ), Πάτσης 7 (2).
Τι μας άρεσε: Η πρώτη περίοδος των Myrmidons και η προσπάθεια για ανατροπή από τις Melisses.