19/04/2022
Kill Beer 19 5 14 1 - 39 -
Young Ballers BC 14 26 15 21 - 76 -

Πανάξια στην Development League οι Young Ballers!

Την πρώτη θέση στο 5ο όμιλο της Development 2 League και ταυτόχρονα την άνοδο στην Development League εξασφάλισαν και μαθηματικά οι Young Ballers αφού επικράτησαν εύκολα της Kill Beer με 39-76 σε παιχνίδι που έγινε στο κλειστό του Κάρβουνου.

Η Kill Beer αιφνιδίασε τον αντίπαλο στο ξεκίνημα του παιχνιδιού παίρνοντας ένα σοβαρό προβάδισμα 8 πόντων (13-5), χάρη στους Αποστολόπουλο και Μπογέα. Οι φιλοξενούμενοι ύστερα από το time out που πήραν εσπευσμένα κατάφεραν να βγάλουν και αντίδραση με τους Παππά και Μπάραμπα, διαμορφώνοντας το κατά τους 19-14 ως σκορ πρώτου δεκαλέπτου.

Αλλαγή σκηνικού είχαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους Young Ballers να ανεβάζουν κατακόρυφα την απόδοσή τους, να πιέζουν και στα 4/4 του παρκέ και με τρομερό επιμέρους σκορ 5-26, να εκτοξεύουν την διαφορά στο +16 (24-40) στο τέλος του ημιχρόνου. Ο Μπάραμπας συνέχισε να σκοράρει πίσω από την γραμμή των 6.75, με τους Ζορμπάνο, Ανδρεάδη και Μερμίγκη να ακολουθούν σε απόδοση. Η Kill Beer που είδε τον Μπογέα να αποχωρεί λόγω τραυματισμού, «κόλλησε» στην επίθεση και βρέθηκε με την… πλάτη στον τοίχο.

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι μετέπειτα νικητές συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο, με τους Κοσμόπουλο, Παναγή, Κυριάκο και Γεωργιάδη να έρχονται από τον πάγκο και να μπαίνουν στην λίστα των σκόρερ. Ο Αποστολόπουλος ήταν η μοναδική αξιόπιστη επιθετικά λύση για την Kill Beer, όμως η κατ