19/04/2022
Kill Beer 19 5 14 1 - 39 -
Young Ballers BC 14 26 15 21 - 76 -

Πανάξια στην Development League οι Young Ballers!

Την πρώτη θέση στο 5ο όμιλο της Development 2 League και ταυτόχρονα την άνοδο στην Development League εξασφάλισαν και μαθηματικά οι Young Ballers αφού επικράτησαν εύκολα της Kill Beer με 39-76 σε παιχνίδι που έγινε στο κλειστό του Κάρβουνου.

Η Kill Beer αιφνιδίασε τον αντίπαλο στο ξεκίνημα του παιχνιδιού παίρνοντας ένα σοβαρό προβάδισμα 8 πόντων (13-5), χάρη στους Αποστολόπουλο και Μπογέα. Οι φιλοξενούμενοι ύστερα από το time out που πήραν εσπευσμένα κατάφεραν να βγάλουν και αντίδραση με τους Παππά και Μπάραμπα, διαμορφώνοντας το κατά τους 19-14 ως σκορ πρώτου δεκαλέπτου.

Αλλαγή σκηνικού είχαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους Young Ballers να ανεβάζουν κατακόρυφα την απόδοσή τους, να πιέζουν και στα 4/4 του παρκέ και με τρομερό επιμέρους σκορ 5-26, να εκτοξεύουν την διαφορά στο +16 (24-40) στο τέλος του ημιχρόνου. Ο Μπάραμπας συνέχισε να σκοράρει πίσω από την γραμμή των 6.75, με τους Ζορμπάνο, Ανδρεάδη και Μερμίγκη να ακολουθούν σε απόδοση. Η Kill Beer που είδε τον Μπογέα να αποχωρεί λόγω τραυματισμού, «κόλλησε» στην επίθεση και βρέθηκε με την… πλάτη στον τοίχο.

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι μετέπειτα νικητές συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο, με τους Κοσμόπουλο, Παναγή, Κυριάκο και Γεωργιάδη να έρχονται από τον πάγκο και να μπαίνουν στην λίστα των σκόρερ. Ο Αποστολόπουλος ήταν η μοναδική αξιόπιστη επιθετικά λύση για την Kill Beer, όμως η κατάσταση ήταν μη αναστρέψιμη. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 38-55.

Οι Young Ballers με το πόδι κολλημένο στο… γκάζι έτρεξαν στην τέταρτη περίοδο επιμέρους σκορ 1-21 (!), φτάνοντας στη νίκη με εμφατικό τρόπο. Το τελικό σκορ ήταν 39-76, με τους «πράσινους» να πανηγυρίζουν την άνοδο στην Development League δύο αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση της Regular Season. Η Kill Beer με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, παρουσιάστηκε κατώτερη των προσδοκιών και γνώρισε βαριά ήττα.

Πολυτιμότερος παίχτης της αναμέτρησης, ο Μερμίγκης με 6 πόντους (3/7 δίποντα, 11 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 16/43 δίποντα (37,2%), 0/14 τρίποντα (0%) και 7/11 βολές (63,6%). Μάζεψαν 37 ριμπάουντ και έδωσαν 16 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 20/48 δίποντα (41,6%), 10/24 τρίποντα (41,7%) και 6/10 βολές (60%). Μάζεψαν 40 ριμπάουντ και έδωσαν 19 ασίστ.

Kill Beer: Βραχάτης, Παντελόπουλος 6, Μπογέας 4, Τσοκαντάς 2, Αποστολόπουλος 27 (13 ριμπ.), Κουτσιούκης, Τουργέλης, Κουκουτσέλος

Young Ballers: Στεφανάκος 2, Κοσμόπουλος 6, Ζορμπάνος 10, Βαρκάρης 4, Κυριάκος 6 (2), Ανδρεάδης 6, Γεωργιάδης 6 (1), Μερμίγκης 6, Μπάραμπας 16 (4), Παππάς 6, Παναγής 8 (2)

Τι μας άρεσε: Το εντυπωσιακό δεύτερο δεκάλεπτο των Young Ballers.

Τι δεν μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Μπογέα.