20/09/2022
Σοποτό B.C. 11 11 12 15 - 49 -
Tsouvalia 5 7 13 7 - 32 -

Πειστικό ξεκίνημα για το Σοποτό!

Βραδάκι Τρίτης στο Basketaki Arena του Μενιδίου, Σοποτό και Tsouvalia πάτησαν για πρώτη φορά παρκέ στα πλαίσια της πρώτης αγωνιστικής του 5ου ομίλου του Basketaki Cup. Η ομάδα του Δημήτρη Κουτσουρή, ούσα σε θέση οδηγού από το ξεκίνημα έφτασε με σχετική άνεση στην πρώτη της νίκη στη διοργάνωση, παρά τις κομβικές απουσίες στα guards. Τα Tsouvalia, από την άλλη, πάλεψαν αλλά δεν κατάφεραν να ασκήσουν σημαντική πίεση στους γηπεδούχους που επικράτησαν με 49-32. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Με ένα 7-0 στα πρώτα λεπτά και τους Κουτσουρή (4π.), Σοφιανόπουλο (4π.) και Φούκο (3π.) να σκοράρουν με συνέπεια το Σοποτό έδειξε από νωρίς ότι ήθελε να βάλει τις βάσεις για τη νίκη. Το επιθετικό μπλακ αουτ του πρώτου πενταλέπτου λύθηκε μετά τα καλάθια των Καλύβα (2π.) και Τσίγκου (2π.) και έτσι τα Tsouvalia έκλεισαν την περίοδο στο -6. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 11-5.