20/09/2022
Σοποτό B.C. 11 11 12 15 - 49 -
Tsouvalia 5 7 13 7 - 32 -

Πειστικό ξεκίνημα για το Σοποτό!

Βραδάκι Τρίτης στο Basketaki Arena του Μενιδίου, Σοποτό και Tsouvalia πάτησαν για πρώτη φορά παρκέ στα πλαίσια της πρώτης αγωνιστικής του 5ου ομίλου του Basketaki Cup. Η ομάδα του Δημήτρη Κουτσουρή, ούσα σε θέση οδηγού από το ξεκίνημα έφτασε με σχετική άνεση στην πρώτη της νίκη στη διοργάνωση, παρά τις κομβικές απουσίες στα guards. Τα Tsouvalia, από την άλλη, πάλεψαν αλλά δεν κατάφεραν να ασκήσουν σημαντική πίεση στους γηπεδούχους που επικράτησαν με 49-32. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Με ένα 7-0 στα πρώτα λεπτά και τους Κουτσουρή (4π.), Σοφιανόπουλο (4π.) και Φούκο (3π.) να σκοράρουν με συνέπεια το Σοποτό έδειξε από νωρίς ότι ήθελε να βάλει τις βάσεις για τη νίκη. Το επιθετικό μπλακ αουτ του πρώτου πενταλέπτου λύθηκε μετά τα καλάθια των Καλύβα (2π.) και Τσίγκου (2π.) και έτσι τα Tsouvalia έκλεισαν την περίοδο στο -6. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 11-5.

Παρόμοιο σκηνικό και στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου με τους γηπεδούχους να διατηρούν τα ηνία της αναμέτρησης, ανεβάζοντας μάλιστα το δείκτη της διαφοράς στο +10. Το Σοποτό βασίστηκε εκ νέου στον Φούκο (5π.), ενώ στην εξίσωση προστέθηκαν και οι Χριστοδουλόπουλος και Λουρίδας με 4 και 2 πόντους αντίστοιχα. Η ομάδα του Σταύρου Κυριακίδη συνέχισε να βρίσκει με δυσκολία διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι, αλλά οι Καλύβας (2π.), Σωτηρόπουλος (2π.) και Μαρκόπουλος (5π.) κράτησαν την ομάδα τους στο ματς. Σκορ ημιχρόνου, 22-12.

Το τρίτο δεκάλεπτο αποτέλεσε το μοναδικό χρονικό διάστημα που τα Tsouvalia κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο επιμέρους σκορ με 12-13. Με ικανοποιητική πολυφωνία στις επιθετικές λύσεις και τον Καλαντζή να ξεχωρίζει με 5 πόντους τα Tsouvalia μείωσαν ελαφρώς τη διαφορά. Δεν φάνηκαν να αγχώνονται ιδιαίτερα οι γηπεδούχοι που βρήκαν λύσεις και πάλι στα μακρινά σουτ των Φούκου και Σοφιανόπουλου. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 34-25.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το Σοποτό διαχειρίστηκε εύκολα το υπέρ του προβάδισμα και χάρη στο δίδυμο Κουτσουρής – Σκαμνάκης (5 πόντους έκαστος) απλοποίησε σημαντικά την υπόθεση νίκη. Έμειναν από δυνάμεις τα Tsouvalia και μοιραία γνώρισαν την πρώτη ήττα της σεζόν.

Στο τέλος του αγώνα, το Σοποτό είχε 13/39 δίποντα, 7/30 τρίποντα και 2/7 βολές. Μάζεψε 47 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 9 φορές, ενώ είχε 8 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, τα Tsouvalia είχαν 12/45 δίποντα, 1/22 τρίποντα και 5/14 βολές. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Πέτρος Φούκος με 11 πόντους και double-double, έχοντας 1/1 δίποντο και 3/6 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 36 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Ανδρικόπουλος με 4 πόντους, έχοντας 2/9 δίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και είχε μόλις 1 λάθος σε 25 λεπτά συμμετοχής.

Σοποτό (Κουτσουρής) : Καραγιάννης, Χριστοδουλόπουλος 6, Χουλιαράς, Κουτσουρής 11 (1), Ψαλιδόπουλος, Σκαμνάκης 5 (10 ριμπ.), Φούκος 11 (11 ριμπ., 3 τρίπ.), Σοφιανόπουλος (3), Λουρίδας 4 (8 ριμπ.).

Tsouvalia (Κυριακίδης) : Γεωργίου, Κακλαμάνης (9 ριμπ.), Καλύβας 6 (7 ριμπ.), Ανδρικόπουλος 4 (12 ριμπ.), Πετράκης, Σωτηρόπουλος 6, Μαρκόπουλος 7 (1 ριμπ.), Τσίγκος 2, Κυριακίδης.

Τι μας άρεσε : Η πολυφωνία του Σοποτό.