19/04/2022
Kourkoutes BC 21 17 14 20 - 72 -
Brazzerzz Beachterzz 16 15 11 18 - 60 -

Πήραν προβάδισμα οι Kourkoutes!

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον ημιτελικό, έκαναν το βράδυ της Κυριακής οι Κουρκούτες , καθώς σε ένα πολύ όμορφο και γρήγορο παιχνίδι, επικράτησαν 72 – 60 απέναντι στους Brazzerzz Beachterzz.

Οι δύο ομάδες μπήκαν με πολύ όρεξη στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό να παίξουν ελεύθερα και να το ευχαριστηθούν. Οι Κουρκούτες βρήκαν ρυθμό και διατηρούσαν προβάδισμα με 21 – 16, με τον Τσάκωνα να ναι το πρώτο βιολί με 6 πόντους και τους Νακόπουλο και Καντιώτη να ακολουθούν με 4. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Χαμηλός έκανε εξαιρετική εμφάνιση με 10 πόντους, κρατώντας κοντά την ομάδα του.

Το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ήταν ισορροπημένο με το σκορ να πηγαίνει και πάλι ψηλά και τους ερυθρόλευκους να είναι μπροστά με 7 πόντους.Ο Βεισάκης ήταν μπροστάρης στην επίθεση με 9 συνεχόμενους πόντους με τον Καντιώτη να προσθέτει 4, ενώ για τους φιλοξενούμενους, ο Χαΐτος κρατούσε την σημαία ψηλά με 8 , με τον Χαμηλό να βάζει 4, για το 38-31 του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, οι Beachterzz προσπαθούσαν να πλησιάσουν στο σκορ κυρίως από τα 6.75 με τον Ζώτο να βάζει δύο τρίποντα και τον Δημητριάδη 5 πόντους, αλλά οι γηπεδούχοι με το Βεϊσάκη να επιβεβαιώνει την πολύ καλή του κατάσταση με 7 πόντους , τον Νακόπουλο να ακολουθεί με 3 και τους Χούσο και Τσάκωνα να σκοράρουν από κοντά, διατηρούσαν προβάδισμα 10 πόντων.