19/04/2022
Kourkoutes BC 21 17 14 20 - 72 -
Brazzerzz Beachterzz 16 15 11 18 - 60 -

Πήραν προβάδισμα οι Kourkoutes!

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον ημιτελικό, έκαναν το βράδυ της Κυριακής οι Κουρκούτες , καθώς σε ένα πολύ όμορφο και γρήγορο παιχνίδι, επικράτησαν 72 – 60 απέναντι στους Brazzerzz Beachterzz.

Οι δύο ομάδες μπήκαν με πολύ όρεξη στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό να παίξουν ελεύθερα και να το ευχαριστηθούν. Οι Κουρκούτες βρήκαν ρυθμό και διατηρούσαν προβάδισμα με 21 – 16, με τον Τσάκωνα να ναι το πρώτο βιολί με 6 πόντους και τους Νακόπουλο και Καντιώτη να ακολουθούν με 4. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Χαμηλός έκανε εξαιρετική εμφάνιση με 10 πόντους, κρατώντας κοντά την ομάδα του.

Το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ήταν ισορροπημένο με το σκορ να πηγαίνει και πάλι ψηλά και τους ερυθρόλευκους να είναι μπροστά με 7 πόντους.Ο Βεισάκης ήταν μπροστάρης στην επίθεση με 9 συνεχόμενους πόντους με τον Καντιώτη να προσθέτει 4, ενώ για τους φιλοξενούμενους, ο Χαΐτος κρατούσε την σημαία ψηλά με 8 , με τον Χαμηλό να βάζει 4, για το 38-31 του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, οι Beachterzz προσπαθούσαν να πλησιάσουν στο σκορ κυρίως από τα 6.75 με τον Ζώτο να βάζει δύο τρίποντα και τον Δημητριάδη 5 πόντους, αλλά οι γηπεδούχοι με το Βεϊσάκη να επιβεβαιώνει την πολύ καλή του κατάσταση με 7 πόντους , τον Νακόπουλο να ακολουθεί με 3 και τους Χούσο και Τσάκωνα να σκοράρουν από κοντά, διατηρούσαν προβάδισμα 10 πόντων.

Μπαίνοντας στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες δε σταμάτησαν να τρέχουν σε κανένα σημείο του αγώνα.Οι Brazzerzz προσπαθούσαν να επιστρέψουν στην διεκδίκηση του αγώνα , με τον Χαμηλό να τραβάει το κουπί με 9 πόντους και τον Ευσταθόπουλο να προσθέτει 4, αλλά οι ερυθρόλευκοι με τον Βεϊσάκη καυτό από τα 6.75, τον Χούσο πρώτο σκόρερ με 7 και τον Τσάκωνα να κλείνει το ματς με 6 συνεχόμενους, πήραν τη νίκη με 72 – 60 και είναι το ακλόνητο φαβορί για να περάσουν στην επόμενη φάση.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Γιώργος Τσάκωνας με 16 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 5 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Χαμηλός με 23 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Κουρκούτες είχαν 26 / 63 δίποντα, 5 / 24 τρίποντα, 5 / 10 βολές, κατέβασαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη.

Οι Brazzerzz είχαν 14/42 δίποντα, 6 / 18 τρίποντα, 14 / 25 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.

Kourkoutes (Αθανασίου): Αθανασίου 4(9ρ.), Βεϊσάκης 22(7ρ.), Καντιώτης 9, Νακόπουλος 7(9ρ.), Πλέστης 5, Σαρακηνός, Τσάκωνάς 16(13ρ.), Χούσος 9(7ρ.).

Brazzerzz Beachterzz (Δημητριάδης): Βγενόπουλος 2, Δημητριάδης 7(9ρ.), Ευσταθόπουλος 4, Ζώτος 13, Τσίτουρας 5(12ρ.), Χαΐτος 6, Χαμηλός 23(10ρ.).

Τι μας άρεσε: Οι μονομαχίες Χαμηλού-Νακόπουλου και το πολύ γρήγορο και όμορφο ματς.