07/02/2022
Kolosos Dunk n' Donuts 16 21 18 9 - 58 -
N.A. 99ers 10 28 21 8 - 59 -

Πήραν το θρίλερ οι Northern Athens 99ers!

Το απόγευμα της Κυριακής 6 Φεβρουαρίου στα Άνω Λιόσια, σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι που κρίθηκε στο τέλος, οι 99ers επικράτησαν με 58 – 59 απέναντι στους εξαιρετικούς Kolosos Dunk & Donuts.

Ο Κολοσσός πατούσε καλύτερα στην πρώτη περίοδο και με την εμπειρία του κρατούσε το προβάδισμα με 16 – 10. Ο Πετρόπουλος ήταν πρώτος σκόρερ με 6 πόντους για να ακολουθήσουν Τσαμπαρλής με 4 και Καραμπεσύνης με τρίποντο. Οι 99ρηδες προσπαθούσαν να επιβάλλουν το ρυθμό τους με την ταχύτητα αλλά έμεναν πίσω στο σκορ. Ο Γιαννόπουλος ξεχώρισε με 5 πόντους και 3 έβαλε ο Καζάκος.

Οι Donuts μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια στην δεύτερη περίοδο και με πρωταγωνιστή τον Κουβάρογλου με 5 πόντους, ξέφυγαν 25 – 10. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με τον Δημάδη μπροστάρη με 8 πόντους και τον Γιαννόπουλο να προσφέρει ένα τρίποντο, μείωσαν 25 – 23. Οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι τα ηνία με σερί 8– 0, για να έρθει ο Γιαννόπουλος με 5 πόντους να διαμορφώσει το 31 – 28 σκορ ημιχρόνου.

Τρομερό το τρίτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο και το σκορ να είναι 49 – 49. Ο Πετρόπουλος έσερνε τον χορό για τους γηπεδούχους με απίθανες δημιουργίες και 6 πόντους και είχε άξιους συμπαραστάτες τους Ζαμπούρα με 5 και Τσαμπαρλή με 6 πόντους αντίστοιχα. Για τους φιλοξενούμενους, ο Βασιλάκης ήταν το πρώτο βιολί με 6 πόντους, ο Καζάκος ακολούθησε με 4 και οι Γιαννόπουλος, Αργυρίου και Δημάδης είχαν από ένα τρίποντο.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με καλάθια από Κουβάρογλου και Ζαμπούρα, αλλά η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων με 4 πόντους του Καζάκου και τρίποντα από Δημάδη και Γιαννόπουλο, έκαναν το σκορ 54 – 59 , δύο λεπτά πριν από την λήξη του αγώνα. Ο Κουβάρογλου με τρίποντο έδωσε ελπίδες στην ομάδα του, ο Χαροκόπος με μία βολή έγραψε το 58 – 59 που έμελλε όμως να είναι το τελικό αποτέλεσμα, με την νίκη να πηγαίνει στα χέρια των NA 99ers.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Σταύρος Καζάκος με 7 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Τσαμπαρλής με 11 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

O Kolosos είχε 16 / 35 δίποντα, 4 / 14 τρίποντα, 14 / 26 βολές, κατέβασε 28 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε την μπάλα 13 φορές και υπέπεσε σε 14 λάθη.

Οι 99ers είχαν 12 / 26 δίποντα , 10 / 24 τρίποντα, 5/8 βολές , κατέβασαν 29 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Kolosos Dunk & Donuts ( Ζαμπούρας): Ζαμπούρας 11, Καραμπεσύνης 3, Κουβάρογλου 12(9ρ.), Πετρόπουλος 17(4 ας.5 κλ.), Τσαμπαρλής 11(9ρ.), Χαροκόπος 4.

NA 99ers(Καζάκος): Αργυρίου, Βασιλάκης 4, Γιαννόπουλος 19, Γ.Δεδεψίδης 3, Π.Δεδεψίδης , Δημάδης 18, Καζάκος 7, Καθάριος 4, Κουρεμένος 11, Λουκαΐδης 2.

Τι μας άρεσε: Η εκπληκτική διακύμανση του σκορ