25/01/2022
Orlando Tragics 7 8 20 22 - 57 -
Draft Fathers 7 15 19 4 - 45 -

Πολύ ψυχωμένοι για να χάσουν !

Μεσημέρι Σαββάτου στο Athens Sports Hall οι Orlando Tragics υποδέχθηκαν τους Draft Fathers στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου της Development League. Οι «Τραγικοί» καταθέτοντας ψυχή στο τελευταίο δεκάλεπτο και παρότι νωρίτερα είχαν βρεθεί στο -11 κατάφεραν να πάρουν σπουδαία νίκη με 57-45, αλλά και ρεβάνς για την ήττα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Απόλυτα μοιρασμένο το πρώτο δεκάλεπτο στον Κολωνό με τις δύο ομάδες να ψάχνουν – δικαιολογημένα λόγω διακοπής –  τα πατήματά τους. Tragics και Fathers σκόραραν από 7 πόντους σε μια πρώτη περίοδο με αρκετά γρήγορο ρυθμό, αλλά και πληθώρα λαθών.

Ανώτεροι παρουσιάστηκαν στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Draft Fathers που είχαν αξιοσημείωτη επιθετική πολυφωνία (5 σκόρερ) συγκριτικά με τους αντιπάλους τους. Οι Παναγιώτης Πεπονής (6π.) και Πολυχρόνης Μαστορόπουλος (4π.) ξεχώρισαν, με τους Κανέλλο, Παρμακλή και Βλαχοθανάση να συνεπικουρούν με 2 πόντους έκαστος. Στην αντίπερα όχθη, ο Ανδρέας Αλοϊζος (7π.) σκόραρε με μεγάλη συνέπεια από το low post κρατώντας την ομάδα του σε απόσταση ασφαλείας. Σκορ ημιχρόνου, 15-22.

Μετά την ανάπαυλα, οι Draft Fathers με γρήγορο επιθετικό transition και καλές επιλογές στην επίθεση κατάφεραν να προηγηθούν ακόμη και με διψήφια διαφορά (25-36) δείχνοντας ότι ελέγχουν την κατάσταση του αγώνα. Ο συγκλονιστικός Μάριος Ζαφειρόπουλος, όμως, έβλεπε βαρέλι το αντίπαλο καλάθι. Η ομάδα του τον εμπιστεύτηκε και εκείνος, ευστοχώντας σε 4 μεγάλα τρίποντα (4/5), ψαλίδισε γρήγορα τη διαφορά, έχοντας ως άξιο συμπαραστάτη τον σταθερό επιθετικά Ανδρέα Αλοϊζο (6π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 35-41.

Με κατάθεση ψυχής, ομαδική δουλειά και τρομερή άμυνα οι Tragics ολοκλήρωσαν μια σπουδαία ανατροπή. Δεχόμενοι μόλις ένα τρίποντο σε όλη την τελευταία περίοδο, κατάφεραν να τρέξουν ένα εντυπωσιακό επιμέρους σερί 22-3. Ο Βασίλης Μεϊντάνης φώναξε «παρών» την κρίσιμη ώρα μετρώντας 9 πόντους με 1 τρίποντο, ο Μάριος Ζαφειρόπουλος συνέχισε … τα δικά του πίσω από τη γραμμή των 6,75μ., ενώ οι Απόστολος Κριαλάκος και Ανδρέας Αλοϊζος ήταν ουσιαστικοί με 4 πόντους έκαστος. Οι Draft Fathers δεν κατάφεραν να βγάλουν έγκαιρη αντίδραση και αρκέστηκαν στο να υπερασπιστούν τη διαφορά του πρώτου γύρου, όταν και είχαν επικρατήσει με 49-36.

Στο τέλος του αγώνα, οι Orlando Tragics είχαν 12/43 δίποντα, 9/20 τρίποντα και 6/15 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Draft Fathers είχαν 13/41 δίποντα, 3/22 τρίποντα και 10/16 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 17 λάθη και 2 μπλοκ.

Πολυτιμότεροι παίκτες του αγώνα, βάση efficiency, αναδείχθηκαν οι Βασίλης Μεϊντάνης και Ανδρέας Αλοϊζος. Ο Βασίλης Μεϊντάνης σκόραρε 16 πόντους με 1/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα και 2/6 βολές. Μάζεψε 14 ριμπάουντ (double-double), μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 4 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής. Ο Ανδρέας Αλοϊζος σκόραρε 17 πόντους, έχοντας 7/13 δίποντα και 3/5 βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 1 λάθος και 1 μπλοκ σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Βλαχοθανάσης με 6 πόντους, έχοντας 3/4 δίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 3 λάθη και 1 μπλοκ σε 29 λεπτά συμμετοχής.

Orlando Tragics (Μεϊντάνης) : Κριαλάκος 5 (5 ριμπ.), Αγγελιδάκης 2 (5 ασί.), Μεϊντάνης 16 (4 τριπ., 14 ριμπ., 3 ασί., 3 κλεψ.), Αλοϊζος 17 (8 ριμπ., 3 ασί., 1 μπλοκ), Τσαμουράς 2 (3 κλεψ.), Ζαφειρόπουλος 15 (13 ριμπ., 5 τρίπ.).

Draft Fathers (Σκληράκης) : Παρμακλής 4 (7 ριμπ., 3 κλεψ.), Σκληράκης (6 ριμπ., 3 ασί.), Βλαχοθανάσης 6 (9 ριμπ., 1 μπλοκ), Μαστορόπουλος 8 (9 ριμπ., 1 τρίπ.), Κανέλλος 8 (3 ριμπ., 1 τρίπ.), Ιωακείμ 7 (3 ριμπ., 1 τρίπ., 1 μπλοκ), Μπόλτας (2 ριμπ.), Πεπονής 12 (5 ριμπ.).

Τι μας άρεσε : Τρομερή εμφάνιση του Μάριου Ζαφειρόπουλου που αποτέλεσε το σημείο κλειδί για τη νίκη των Tragics. Βάζοντας μεγάλα σουτ κράτησε την ομάδα του στο ματς την ώρα που Draft Fathers έδειχναν ικανοί να ξεφύγουν.

Τι δεν μας άρεσε : Δεν υπήρξε κάτι αξιοσημείωτο.