21/09/2022
Κέρβεροι 9 13 15 7 - 44 -
Athens Bucks 8 15 8 10 - 41 -

Πρεμιέρα με νίκη οι Κέρβεροι!

Την πρώτη τους νίκη στον έβδομο όμιλο του Basketaki Cup πήραν οι Κέρβεροι, οι οποίοι επικράτησαν αρκετά δύσκολα των Athens Bucks με 44-41.

Πάρα πολύ νευρικό ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες, που δυσκολεύονταν αρκετά να σκοράρουν. Οι Κέρβεροι, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 9-8, με τον Γιώργο Αγγελόπουλο να σημειώνει 3 πόντους και τους Λαρεντζάκη, Χριστοδουλάκη και Ντάγκα από 2. Για τους Bucks, 4 έβαλε ο Αμανατίδης και 3 ο Σάββας.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ρυθμός του παιχνιδιού έγινε καλύτερος. Οι Athens Bucks, προσπάθησαν σε πιο set παιχνίδι να κυριαρχήσουν, πηγαίνοντας την μπάλα στους "ψηλούς" που είχαν πλεονέκτημα. Η ομάδα του Γκόρτσα, έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη, 23-22 με τον Ζώταλη να σημειώνει 6 πόντους. Για τους γηπεδούχους, ο Λαρεντζάκης πάλευε μόνος στην επίθεση με 9 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Κέρβεροι άρχισαν να παίζουν το μπάσκετ τους, που μας έχουν συνηθίσει. Λαρεντζάκης και Ντάγκας σημείωσαν μαζί 13 πόντους και οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επιμέρους 15-8. Στο 30’ το σκορ ήταν 37-31 για τους γηπεδούχους. Για την ομάδα του Γκόρτσα, 5 πόντους έβαλε ο Ζώταλης.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι, αφού οι Athens Bucks δεν παρατούσαν ποτέ το παιχνίδι. Με μία βολή του Ζώταλη οι Bucks μείωσαν σε 42-41 στο τελευταίο λεπτό. Ο Ντάγκας, με δύο βολές διαμόρφωσε το 44-41 11,3’’ που ήταν και το σκορ του παιχνιδιού. Οι Κέρβεροι, πήραν έτσι την πρώτη τους νίκη στο Κύπελλο.