21/09/2022
Κέρβεροι 9 13 15 7 - 44 -
Athens Bucks 8 15 8 10 - 41 -

Πρεμιέρα με νίκη οι Κέρβεροι!

Την πρώτη τους νίκη στον έβδομο όμιλο του Basketaki Cup πήραν οι Κέρβεροι, οι οποίοι επικράτησαν αρκετά δύσκολα των Athens Bucks με 44-41.

Πάρα πολύ νευρικό ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες, που δυσκολεύονταν αρκετά να σκοράρουν. Οι Κέρβεροι, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 9-8, με τον Γιώργο Αγγελόπουλο να σημειώνει 3 πόντους και τους Λαρεντζάκη, Χριστοδουλάκη και Ντάγκα από 2. Για τους Bucks, 4 έβαλε ο Αμανατίδης και 3 ο Σάββας.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ρυθμός του παιχνιδιού έγινε καλύτερος. Οι Athens Bucks, προσπάθησαν σε πιο set παιχνίδι να κυριαρχήσουν, πηγαίνοντας την μπάλα στους "ψηλούς" που είχαν πλεονέκτημα. Η ομάδα του Γκόρτσα, έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη, 23-22 με τον Ζώταλη να σημειώνει 6 πόντους. Για τους γηπεδούχους, ο Λαρεντζάκης πάλευε μόνος στην επίθεση με 9 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Κέρβεροι άρχισαν να παίζουν το μπάσκετ τους, που μας έχουν συνηθίσει. Λαρεντζάκης και Ντάγκας σημείωσαν μαζί 13 πόντους και οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επιμέρους 15-8. Στο 30’ το σκορ ήταν 37-31 για τους γηπεδούχους. Για την ομάδα του Γκόρτσα, 5 πόντους έβαλε ο Ζώταλης.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι, αφού οι Athens Bucks δεν παρατούσαν ποτέ το παιχνίδι. Με μία βολή του Ζώταλη οι Bucks μείωσαν σε 42-41 στο τελευταίο λεπτό. Ο Ντάγκας, με δύο βολές διαμόρφωσε το 44-41 11,3’’ που ήταν και το σκορ του παιχνιδιού. Οι Κέρβεροι, πήραν έτσι την πρώτη τους νίκη στο Κύπελλο.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστκηκε ο Γιώργος Λαρεντζάκης με 19 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 4 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μάκης Αμανατίδης με 11 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη.

Συνολικά οι νικητές είχαν 16/66 εντός πεδιάς, 7/32 τρίποντα και 5/8 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα κι έκαναν 13 λάθη. Από την άλλη, οι Bucks είχαν 15/59 εντός πεδιάς, 2/16 τρίποντα και 9/19 βολές. Πήραν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα κι έκαναν 14 λάθη. \

Κέρβεροι (Συλιγνάκης): Αγγελόπουλος 3, Κουμπής, Λαρεντζάκης 19, Συλιγνάκης 5, Χριστοδουλάκης 5, Ντάγκας 13, Συμσερίδης, Γώγος 2.

Athens Bucks (Γκορίτσας): Σάββας 6, Αγγέλου, Φωτεινός 5, Γιουρνάς, Δανιάς, Καμπόλης, Χριστόπουλος, Αμανατίδης 11, Ζώταλης 15, Χάλαρης 4

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για 40 λεπτά!

9-8, 13-15,15-8, 7-10