29/03/2022
Kill Beer 9 14 14 15 14 66 -
Powerpuff Boys 18 8 11 15 9 61 -

Σπουδαία νίκη στην παράταση για την Kill Beer

Βράδυ Σαββάτου στο Ολυμπιακό Γυμναστήριο των Άνω Λιοσίων η Kill Beer (7-9) υποδέχθηκε τους Powerpuff Boys (12-4) για την 17η αγωνιστική του πέμπτου ομίλου της Development 2 League. Σε ένα ματς θρίλερ που κρίθηκε μάλιστα στην παράταση η Kill Beer ήταν ανώτερη στα σημεία και επικράτησε με 66-61, φτάνοντας τις 8 νίκες στο πρωτάθλημα. Τρομερή εμφάνιση από τους Φώτη Αποστολόπουλο (24π., 13ριμπ.) και Κωνσταντίνο Μπογέα (23π., 7 ριμπ., 4 ασί.), από κοντά και ο εξαιρετικός αμυντικά Γιάννης Παντελόπουλος (7π., 18 ριμπ., 4 μπλοκ) για την Kill Beer που δύσκολα θα προλάβει το τρένο των playoffs. Κρίσιμη ήττα για τους Powerpuff, που έχουν ωστόσο 2 νίκες περισσότερες από τους διώκτες τους και παραμένουν στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Εμφανώς πιο αποτελεσματικοί παρουσιάστηκαν στα πρώτα λεπτά οι τυπικά φιλοξενούμενοι. Με τους Filippo Dainelli (7π. με 1 τρίπ.), Αδάμ Καραγκουλέ (4π.) και Αλέξανδρο Ραουάτ (3π.) να ξεχωρίζουν επιθετικά, οι Powerpuff μπήκαν σε θέση οδηγού. Η Kill Beer, παρότι ξεκίνησε κάπως μουδιασμένα το ματς, τροφοδότησε με υπομονή τον Φώτη Αποστολόπουλο (7π., 6 ριμπ.) στο low post και εκείνος κράτησε τους γηπεδούχους σε λογική απόσταση. Σκορ δεκαλέπτου, 9-18.

Σαφώς βελτιωμένη η Kill Beer στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου. Με τον Φώτη Αποστολόπουλο να δημιουργεί πληθώρα προβλημάτων στην άμυνα των Powerpuff και άξιο συμπαραστάτη τον Γιάννη Παντελόπουλο, οι γηπεδούχοι ψαλίδισαν γρήγορα τη διαφορά. Το λιγότερο παραγωγικό τους δεκάλεπτο πραγματοποίησαν οι Powerpuff, αφού μόνο ο Αδάμ Καραγκουλές (4π.) κατάφερε να σκοράρει περισσότερες από μία φορές. Σκορ ημιχρόνου, 23-26.

Μετά την ανάπαυλα το ντέρμπι συνεχίστηκε. Οι Powerpuff είχαν αυξημένη πολυφωνία στις επιθετικές λύσεις, βρίσκοντας σκορ χάρη σε πέντε διαφορετικούς παίκτες. Ο Φώτης Αποστολόπουλος προσέθεσε ακόμη 4 πόντους στην πλούσια συλλογή του, ενώ ο Κώστας Μπογέα