29/03/2022
Kill Beer 9 14 14 15 14 66 -
Powerpuff Boys 18 8 11 15 9 61 -

Σπουδαία νίκη στην παράταση για την Kill Beer

Βράδυ Σαββάτου στο Ολυμπιακό Γυμναστήριο των Άνω Λιοσίων η Kill Beer (7-9) υποδέχθηκε τους Powerpuff Boys (12-4) για την 17η αγωνιστική του πέμπτου ομίλου της Development 2 League. Σε ένα ματς θρίλερ που κρίθηκε μάλιστα στην παράταση η Kill Beer ήταν ανώτερη στα σημεία και επικράτησε με 66-61, φτάνοντας τις 8 νίκες στο πρωτάθλημα. Τρομερή εμφάνιση από τους Φώτη Αποστολόπουλο (24π., 13ριμπ.) και Κωνσταντίνο Μπογέα (23π., 7 ριμπ., 4 ασί.), από κοντά και ο εξαιρετικός αμυντικά Γιάννης Παντελόπουλος (7π., 18 ριμπ., 4 μπλοκ) για την Kill Beer που δύσκολα θα προλάβει το τρένο των playoffs. Κρίσιμη ήττα για τους Powerpuff, που έχουν ωστόσο 2 νίκες περισσότερες από τους διώκτες τους και παραμένουν στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Εμφανώς πιο αποτελεσματικοί παρουσιάστηκαν στα πρώτα λεπτά οι τυπικά φιλοξενούμενοι. Με τους Filippo Dainelli (7π. με 1 τρίπ.), Αδάμ Καραγκουλέ (4π.) και Αλέξανδρο Ραουάτ (3π.) να ξεχωρίζουν επιθετικά, οι Powerpuff μπήκαν σε θέση οδηγού. Η Kill Beer, παρότι ξεκίνησε κάπως μουδιασμένα το ματς, τροφοδότησε με υπομονή τον Φώτη Αποστολόπουλο (7π., 6 ριμπ.) στο low post και εκείνος κράτησε τους γηπεδούχους σε λογική απόσταση. Σκορ δεκαλέπτου, 9-18.

Σαφώς βελτιωμένη η Kill Beer στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου. Με τον Φώτη Αποστολόπουλο να δημιουργεί πληθώρα προβλημάτων στην άμυνα των Powerpuff και άξιο συμπαραστάτη τον Γιάννη Παντελόπουλο, οι γηπεδούχοι ψαλίδισαν γρήγορα τη διαφορά. Το λιγότερο παραγωγικό τους δεκάλεπτο πραγματοποίησαν οι Powerpuff, αφού μόνο ο Αδάμ Καραγκουλές (4π.) κατάφερε να σκοράρει περισσότερες από μία φορές. Σκορ ημιχρόνου, 23-26.

Μετά την ανάπαυλα το ντέρμπι συνεχίστηκε. Οι Powerpuff είχαν αυξημένη πολυφωνία στις επιθετικές λύσεις, βρίσκοντας σκορ χάρη σε πέντε διαφορετικούς παίκτες. Ο Φώτης Αποστολόπουλος προσέθεσε ακόμη 4 πόντους στην πλούσια συλλογή του, ενώ ο Κώστας Μπογέας προστέθηκε για τα καλά στην εξίσωση των διακριθέντων σκοράροντας 8 πόντους με 2 μεγάλα τρίποντα. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 37-37.

Τέταρτο δεκάλεπτο στο κλειστό της ΑΕΚ με τις δύο ομάδες να παλεύουν σκληρά για τη νίκη, αλλά να μην καταφέρνουν να λύσουν τις διαφορές τους. Η Kill Beer που βασίστηκε εκ νέου στους Αποστολόπουλο και Μπογέα, αλλά και στους Μπακάλη και Τσοκαντά προσπέρασε με 3 πόντους λίγο πριν το φινάλε. Το μεγάλο τρίποντο του εκπληκτικού Goran Gagic, όμως, σχεδόν στην εκπνοή έστειλε το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η Kill Beer φάνηκε πιο ψύχραιμη και με επιθετικό κρεσέντο του Κώστα Μπογέα (11π. με 2 τρίπ.) κατάφερε να φτάσει στη νίκη. O Goran Gagic σκόραρε ακόμη 5 πόντους, έχοντας ως συμπαραστάτες τους Dainelli (2π.) και Ραουάτ (2π.), όμως αυτό δεν αποδείχθηκε αρκετό. Λήξη της αναμέτρησης με την Kill Beer να αποχωρεί από το κλειστό των Άνω Λιοσίων με ένα σπουδαίο ροζ φύλλο στις αποσκευές της.

Στο τέλος του αγώνα, η Kill Beer είχε 17/53 δίποντα, 5/20 τρίποντα και 17/32 βολές. Μάζεψε 54 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, ενώ είχε 23 λάθη και 7 μπλοκ !

Στον αντίποδα, οι Powerpuff Boys είχαν 22/63 δίποντα, 4/22 τρίποντα και 5/13 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, ενώ είχαν 18 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Παντελόπουλος με 7 πόντους, έχοντας 2/8 δίποντα και 3/4 βολές. Μάζεψε 18 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 λάθη και 4 μπλοκ σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Filippo Dainelli με 13 πόντους, έχοντας 5/9 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 3 λάθη σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Kill Beer (Γεωργιόπουλος) : Αποστολόπουλος 24 (13 ριμπ., 2 ασί.), Γεωργιόπουλος 2 (6 ριμπ.), Κουτσιούκης 2 (3 ριμπ.), Μπακάλης 5 (7 ριμπ., 2 κλεψ.), Μπογέας 23 (7 ριμπ., 4 ασί., 4 τρίπ.), Παντελόπουλος 7 (18 ριμπ., 4 μπλοκ), Τσοκαντάς 3 (1 τρίπ.).

Powerpuff Boys (Ραουάτ) : Dainelli 13 (6 ριμπ., 2 κλεψ., 1 τρίπ.), Gagic 18 (15 ριμπ., 2 ασί., 2 κλεψ., 2 τρίπ.), Αθανασόπουλος 4 (9 ριμπ., 2 ασί.), Καραγκουλές 15 (6 ριμπ., 3 κλεψ., 1 μπλοκ), Καστρίσιος 2 (4 ριμπ., 2 ασί., 3 κλεψ.), Παππάς 2 (3 ριμπ.), Ραουάτ 7 (5 ριμπ., 4 ασί., 1 τρίπ.).

Τι μας άρεσε : Το σασπένς στο φινάλε της αναμέτρησης.