21/06/2022
Kavlanta Hawks 16 11 10 14 22 73 -
Intercity BC 13 15 10 13 4 55 -

Στην παράταση την νίκη-πρόκριση, οι Kavlanta Hawks!

Το απόγευμα της Κυριακής, 19 Ιουνίου, στο Basketaki Arena, σε ένα πολύ όμορφο και δυνατό παιχνίδι , οι Kavlanta Hawks κατάφεραν να πάρουν την νίκη στην παράταση με 73-55 απέναντι στην Intercity και εξασφάλισαν την πρόκριση στα νοκ άουτ!

Στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, οι δύο ομάδες μπήκαν με αρκετή όρεξη, με την καθεμιά να κάνει από ένα καλό πεντάλεπτο και τους Hawks να προηγούνται 16 – 13. Ο Oguama ήταν κυρίαρχος στον αέρα βάζοντας και 4 πόντους και ο Σοφούλης πέτυχε δύο τρίποντα για το προβάδισμα των γηπεδούχων, ενώ τους φιλοξενούμενους οδηγούσαν Σταματόπουλος με 6 πόντους με τον Μπαλαφούτη να βάζει ένα τρίποντο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Ιντερσίτι έπαιξε εξαιρετική άμυνα, και με τον Σταματόπουλο με μακρινές πάσες να εκμεταλλεύεται τις κακές επιστροφές των αντιπάλων και τους Αντωνίου με 5 και Μπαλαφούτη με 4 πόντους αντίστοιχα να οδηγούν την επίθεση, πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 27 – 28. Για τους Kavlanta , καλύτερος μακράν ήταν ο Πέτσας με 7 πόντους με Τζώρτζη και Σοφούλη να δίνουν βοήθειες.

Ισορροπημένο και ισόπαλο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να δίνουν έμφαση στην άμυνα και το σκορ να είναι 37 – 38 υπέρ της Intercity. Σοφούλης με 5 πόντους, Τζώρτζης με 4 και Παπαδημητρόπουλος με ένα δίποντο ήταν οι σκόρερ για