21/06/2022
Kavlanta Hawks 16 11 10 14 22 73 -
Intercity BC 13 15 10 13 4 55 -

Στην παράταση την νίκη-πρόκριση, οι Kavlanta Hawks!

Το απόγευμα της Κυριακής, 19 Ιουνίου, στο Basketaki Arena, σε ένα πολύ όμορφο και δυνατό παιχνίδι , οι Kavlanta Hawks κατάφεραν να πάρουν την νίκη στην παράταση με 73-55 απέναντι στην Intercity και εξασφάλισαν την πρόκριση στα νοκ άουτ!
Στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, οι δύο ομάδες μπήκαν με αρκετή όρεξη, με την καθεμιά να κάνει από ένα καλό πεντάλεπτο και τους Hawks να προηγούνται 16 – 13. Ο Oguama ήταν κυρίαρχος στον αέρα βάζοντας και 4 πόντους και ο Σοφούλης πέτυχε δύο τρίποντα για το προβάδισμα των γηπεδούχων, ενώ τους φιλοξενούμενους οδηγούσαν Σταματόπουλος με 6 πόντους με τον Μπαλαφούτη να βάζει ένα τρίποντο.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Ιντερσίτι έπαιξε εξαιρετική άμυνα, και με τον Σταματόπουλο με μακρινές πάσες να εκμεταλλεύεται τις κακές επιστροφές των αντιπάλων και τους Αντωνίου με 5 και Μπαλαφούτη με 4 πόντους αντίστοιχα να οδηγούν την επίθεση, πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 27 – 28. Για τους Kavlanta , καλύτερος μακράν ήταν ο Πέτσας με 7 πόντους με Τζώρτζη και Σοφούλη να δίνουν βοήθειες.
Ισορροπημένο και ισόπαλο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να δίνουν έμφαση στην άμυνα και το σκορ να είναι 37 – 38 υπέρ της Intercity. Σοφούλης με 5 πόντους, Τζώρτζης με 4 και Παπαδημητρόπουλος με ένα δίποντο ήταν οι σκόρερ για τους Hawks, ενώ Αντωνίου με Σταματόπουλο, οδηγούσαν τους φιλοξενούμενους με 4 πόντους έκαστος.
Το παιχνίδι συνέχιζε να έχει μεγάλο ενδιαφέρον και συνεχείς εναλλαγές στο σκορ , με το ματς τελικά να πηγαίνει στην παράταση(51-51). Ο Σοφούλης ήταν ο απόλυτος ηγέτης των Kavlanta με τρία τρίποντα, με Oguama και Πέτσα να βάζουν από ένα καλάθι, ενώ για την Intercity ο Σταματόπουλος έκανε μαγική εμφάνιση με 9 πόντους, με Αντωνίου και Μπαλαφούτη να σκοράρουν από ένα δίποντο.
Οι Kavlanta Hawks έκαναν εκκωφαντικό πεντάλεπτο στην παράταση και με επιμέρους σκορ 22-4, πήραν την νίκη-πρόκριση με 73-55. Κορυφαίος στην παράταση ο Σοφούλης με 9 πόντους, με τον Λιώδη να δίνει πολύτιμες βοήθειες με 5 πόντους και τον Πέτσα από κοντά με 4. Για την αποκαμωμένη από κούραση Intercity και τους 4 πόντους πέτυχε ο Νικολάου.
Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Δημήτρης Πέτσας με 15 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Σταματόπουλος με 19 πόντους και 16 ριμπάουντ.
Οι Hawks είχαν 18 / 48 δίποντα, 8 / 30 τρίποντα, 13 / 23 βολές, κατέβασαν 59 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 18 λάθη.
Η Intercity είχε 17 / 46 δίποντα, 3 / 18 τρίποντα, 12 / 27 βολές, κατέβασε 40 ριμπάουντ , μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 9 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 19 λάθη.
Kavlanta Hawks (Τζώρτζης):Oguama 6(14ρ.), Λιώδης 5(11ρ.) Πέτσας 25(14ρ.), Σοφούλης 30, Παπαδημητρόπουλος3(6 ασίστ), Τζώρτζης 12(11ρ.) , Πεντάρης 2.
Intercity (Μπαλαφούτης): Αντωνίου 12, Γ. Μπαλαφούτης 10, Νικολάου 7(11ρ.), Σπαής 2, Σταματόπουλος 19(16ρ.), Σταυρόπουλος, Φιλίνης 3, Παπαδόπουλος 2, Η.Μπαλαφούτης.