16/09/2021
Leontario BC 17 13 15 23 - 68 -
Φιορετσίνα 11 15 14 21 - 61 -

Στις πλάτες του Πλαγιαννάκου το Leontario.

Το βραδάκι της Τετάρτης στο Basketaki Arena, η νεοσύστατη στον θεσμό Φιορετσίνα έβαλε δύσκολα στο Leontario, το οποίο όμως με την εμπειρία του κατάφερε να επικρατήσει με 68-61.

Το έμπειρο Leontario στεκόταν καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο με το δίδυμο Ζαβιτσάνου(5) και Πλαγιαννάκου(10) να ηγείτε στην επίθεση, ενώ για την νεοσύστατη Φιορετσίνα, Μακρίδης με 5 πόντους και Αδαμάκος με 4 μείωναν 17 – 11.

Καλό ξεκίνημα έκαναν οι Βιόλα στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με τον Εφραιμίδη να πετυχαίνει 4 πόντους και τους Αδαμάκο και Μακρίδη να βάζουν από ένα καλάθι προηγήθηκαν 17-19. Σε εκείνο το σημείο επέστρεψε ο Ζαβιτσάνος στο παρκέ και με τις πάσσες του Πλαγιαννάκου πέτυχε 8 συνεχόμενους πόντους με το σκορ να γίνεται 25 – 21 για το Leontario. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με καλάθια από Μακρυγιάννη και Εφραιμίδη προσπάθησαν να φέρουν το ματς στα μέτρα τους, όμως οι γηπεδούχοι με τον Πλαγιαννάκο να παίρνει μπρος με 4 πόντους πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 30 – 26.