16/09/2021
Leontario BC 17 13 15 23 - 68 -
Φιορετσίνα 11 15 14 21 - 61 -

Στις πλάτες του Πλαγιαννάκου το Leontario.

Το βραδάκι της Τετάρτης στο Basketaki Arena, η νεοσύστατη στον θεσμό Φιορετσίνα έβαλε δύσκολα στο Leontario, το οποίο όμως με την εμπειρία του κατάφερε να επικρατήσει με 68-61.
Το έμπειρο Leontario στεκόταν καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο με το δίδυμο Ζαβιτσάνου(5) και Πλαγιαννάκου(10) να ηγείτε στην επίθεση, ενώ για την νεοσύστατη Φιορετσίνα, Μακρίδης με 5 πόντους και Αδαμάκος με 4 μείωναν 17 – 11.
Καλό ξεκίνημα έκαναν οι Βιόλα στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με τον Εφραιμίδη να πετυχαίνει 4 πόντους και τους Αδαμάκο και Μακρίδη να βάζουν από ένα καλάθι προηγήθηκαν 17-19. Σε εκείνο το σημείο επέστρεψε ο Ζαβιτσάνος στο παρκέ και με τις πάσσες του Πλαγιαννάκου πέτυχε 8 συνεχόμενους πόντους με το σκορ να γίνεται 25 – 21 για το Leontario. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με καλάθια από Μακρυγιάννη και Εφραιμίδη προσπάθησαν να φέρουν το ματς στα μέτρα τους, όμως οι γηπεδούχοι με τον Πλαγιαννάκο να παίρνει μπρος με 4 πόντους πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 30 – 26.
Η τρίτη περίοδος έχει από ένα καλό διάστημα για κάθε ομάδα. Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το προβάδισμα βρίσκοντας κυρίως λύσεις επιθετικά από Πλαγιαννάκο (5) και Τσιάντή, ενώ για την Φιορετσίνα, Μακρίδης και Παπαγιάννης ήταν τα πρώτα βιολιά με 4 πόντους(45-40)
Η τέταρτη περίοδος είχε φοβερή διακύμανση και οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν συνεχώς στο προβάδισμα. Ο Πλαγιαννάκος είχε πάρει φωτιά με 7 πόντους και κουβαλούσε την ομάδα στις πλάτες του. Στην αντίπερα όχθη Αδάμάκος με 6, Μακρυγιάννης με 7 και Ξυλογιαννόππουλος κρατούσαν μπροστά την Φιορετσίνα 56 – 59 τρία λεπτά πριν από τη λήξη. Το τελευταίο τρίλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στο Λεοντάριο και με τον Πλαγιαννάκο να πετυχαίνει ακόμα 7 πόντους και τους Τσιάντη, Λεστάκη και Ζαβιτσάνο να προσφέρουν από ένα καλάθι, εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των φιλοξενούμενων και επικράτησαν με 68 – 61.
Hall Of Brands MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Πλαγιαννάκος με 32 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 τάπες, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ιάσων Εφραιμίδης με 10 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 τάπες.
Το Λεοντάριο είχε 26 / 59 δίποντα, 6 / 18 τρίποντα, 10 / 20 βολές, κατέβασε 38 ριμπάουντ, μοίρασε 14 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 17 λάθη.
Η Φιορετσίνα είχε 28 / 61 δίποντα, 2 / 17 τρίποντα, 3 / 6 βολές, κατέβασε 44 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 11 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 17 λάθη.
Leontario: Προκοπίου, Αγγελής 4, Ζαβιτσάνος 15 (11ρ,4ας.), Πλαγιαννάκος 32(8ρ,3ας.), Κορωνάκης 2, Νανούσης 4, Τσιαντής 9(9ρ,4 ας.),Λεστάκης 2.
Φιορετσίνα(Στασινόπουλος):Ξυλογιαννόπουλος 6, Μακρίδης 11, Μερτίκας 2, Μαλακός 2(7ρ.)Αδαμάκος 15(5ας.), Εφραιμίδης 10 (12ρ.(Στασινόπουλος, Μακρυγιάννης 10, Παπαγιάννης 4, Γκιβίσης 1(7ρ.).