27/10/2020
Gran Camaria 11 11 8 15 - 45 -
Αλκοολικός Αστέρας 16 12 16 19 - 63 -

Συνεχίζει αήττητος ο Αλκοολικός Αστέρας!

Την τρίτη του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια πήρε ο Αλκοολικός Αστέρας, αφού επικράτησε με 63-45 των Gran Camaria στην Ανθούσα!

Στο πρώτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν κλειστό με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν κοντά στο σκορ. Ο Αλκοολικός Αστέρας, προηγήθηκε με 16-11 με τον Ιωάννη Γιάννη να σημειώνει 7 πόντους σε αυτό το διάστημα. Για τους Gran Camaria, 4 πόντους έβαλε ο Κώστας Κουντούρης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά νευρικές και άστοχες. Αυτό αποτυπώνεται στο χαμηλό 12-11 που ήταν το σκορ της περιόδου υπέρ του Αλκοολικού. Το ημίχρονο έκλεισε στο 28-22 υπέρ της παρέας του Σκλάβου, που είδε τον Αντωνόπουλος να βάζει 7 πόντους. Για τους τυπικά γηπεδούχους, 5 πόντους έβαλε ο Σάχνικας.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Αλκοολικός Αστέρας ανέβασε στροφές. Ο Γιάννης δεν είχε αντίπαλο μέσα στο ζωγραφιστό και ο Αστέρας έτρεξε ένα επιμέρους 16-8, ανεβάζοντας την διαφορά τους στους 14, 44-30. Για τους «λευκούς», 3 πόντους έβαλε ο Παναγής Μιχαλιτσιάνος.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Άκης Αντωνόπουλος το έβλεπε… βαρέλι. Ο πολύπειρος γκαρντ, σημείωσε σε αυτό το διάστημα 13 πόντους και ο Αλκοολικός Αστέρας πήρε την νίκη με 63-45, κάνοντας το 3/3 στο πρωτάθλημα. Για τους Gran Camaria, 7 πόντους έβαλε ο Κώστας Κουντούρης.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Γιάννης Ιωάννης με 19 πόντους, 19 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Σάχνικας με 10 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη και 3 τάπες.

Συνολικά οι Gran Camaria είχαν 17/71 εντός πεδιάς, 3/14 τρίποντα και 8/13 βολές. Πήραν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα, έκαναν 15 λάθη και 3 τάπες. Από την άλλη, οι νικητές είχαν 24/73 εντός πεδιάς, 7/17 τρίποντα και 9/18 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα, έκαναν 13 λάθη και 4 τάπες.

Gran Camaria (Κουντούρης): Σάχνικας 10, Μιχαλιτσιάνος 3, Γεντής 7, Σακελλαρίου, Κουντούρης 14, Χρυσίνας 4, Τσιακανίκας 7, Σταθάκος.

Αλκοολικός Αστέρας (Σκλάβος): Αντωνόπουλος 22, Μαρινάκης 2, Λαουτατζής 5, Σιδηρόπουλος 3, Γρηγόρης 3, Γιάννης 19, Τσαμακίδης 3, Παυλάκης 3, Πιτσιλλός 4, Πρωτόπαππας.

Τι μας άρεσε: Ήταν ένα αρκετά δυνατό και όμορφο παιχνίδι!