10/05/2022
Bulldogs 12 17 16 14 - 59 -
Optimus Priamus 11 12 18 22 - 53 -

Τερμάτισαν δεύτεροι οι Bulldogs.

Το Σάββατο το βράδυ 7 Μαΐου στο Μενίδι, οι Bulldogs έκαμψαν δύσκολα την αντίσταση των Optimus Priamus με 79 – 53 , τερμάτισαν στην δεύτερη θέση και περιμένουν πλέον τα νοκ άουτ ματς απέναντι στην Lasson.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο μεταξύ των δύο ομάδων, με τους Οράνιε να έχουν μικρό προβάδισμα 12 – 11. Δημητρακόπουλος, Γκορτσάς και Λούβαρης έβαλαν από 4 πόντους για τους γηπεδούχους, ενώ για τους Optimus, Χατούνογλου, Καλτσάκας πέτυχαν από 4 έκαστος, με τον Σκουτέρη να σκοράρει από τα 6.75.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Bulldogs πήραν για τα καλά τον έλεγχο του αγώνα και με την επιμονή και τα ριμπάουντ του Απέργη και τον Δημητρακόπουλο να είναι πρώτο βιολί με 8 πόντους, πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 29 – 23. Στο αντίπαλο στρατόπεδο οι Optimus ήταν άστοχοι, με τους Χατούνογλου-Κυρίμη να ξεχωρίζουν με 4 πόντους.

Στην τρίτη περίοδο, η ομάδα του Μουστάκα δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό του αγώνα σκοράροντας μόνο 8 πόντους , με αποτέλεσμα οι Bulldogs με τον Δημητρακόπουλο να συνεχίζει το βιολί του με 4 πόντους, τον Λούβαρη να ακολουθεί με 6 και τον Διαμάντη να βάζει ακόμα ένα τρίποντο , να στείλουν την διαφορά στους 14(45-31).

Στο ξεκίνημα του τέταρτο δεκαλέπτου , οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Απέργη και καλάθια από Λούβαρη, Δημητρακόπουλο ανέβασαν την διαφορά στους 16. Οι Priamus δεν παράτησαν το ματς και με τον Σκουτέρη να βγαίνει μπροστά με 7 πόντους, τον Κυρίμη να ακολουθεί με 4 και τον Φουντουλάκη να σκοράρει από μακριά, πλησίασαν 56 – 48. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι με βολές από Λούβαρη και Δημητρακόπουλο κλείδωσαν ουσιαστικά την υπόθεση νίκη και παρά τους 5 συνεχόμενους πόντους του Καλτσάκα , το σκορ διαμορφώθηκε 59 – 53.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Κομνηνός Λούβαρης με 11 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Λάζαρος Κυρίμης με 8 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Bulldogs είχαν 19 / 39 δίποντα, 3 / 23 τρίποντα, 12 / 21 βολές, κατέβασαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Οι Optimus είχαν 19 / 59 δίποντα, 4 / 15 τρίποντα, 3 / 4 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη.

Bulldogs (Διαμάντης):Λούβαρής 11(7ρ.), Απέργης 7(17ρ.), Βασιλάκος, Διαμάντης 6, Λαζανάκης 7(10ρ.), Δημητρακόπουλος 21, Γκορτσάς 7(9ρ.)

Optimus Priamus (Μουστάκας): Φουντουλάκης 5, Καλτσάκας 14, Σκουτέρης 10, Κυρίμης 8(10ρ.), Ορφανουδάκης 6(6ρ.),Χατούνογλου 10(8ρ.).

Τι μας άρεσε: Η τρομερή ικανότητα του Απέργη στον τομέα ριμπάουντ.

Τι δεν μας άρεσε: Ο τραυματισμός νωρίς του Βασιλάκου.