30/11/2021
Panzerakia 16 16 13 13 - 58 -
Reptors 20 9 15 25 - 69 -

Τέταρτη νίκη με υπογραφή Κορρέ !

Βράδυ Σαββάτου στο Κλειστό Γυμναστήριο των Άνω Λιοσίων οι Rapetors πέτυχαν σπουδαία νίκη απέναντι στα Panzerakia με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Βαγγέλη Κορρέ (31π., 11 ριμπ.) και Μάριο Δόβα (28π., 9 ριμπ., 6 τρίπ.). Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του Τζέρυ Πατσουράκη που ανέβηκε στο 4-2.  Αδιανόητο τέταρτο δεκάλεπτο από τον clutch Βαγγέλη Κορρέ με 17 πόντους Πέμπτη ήττα για τα Panzerakia που εμφανίστηκαν εξαιρετικά για 34 αγωνιστικά λεπτά. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά τι συνέβη στην εν λόγω αναμέτρηση.

Από νωρίς βρήκαν τα πατήματά τους αμφότερες οι ομάδες στο κλειστό της ΑΕΚ. Οι μεν γηπεδούχοι στόχευσαν στο low post, εκεί που υπερείχαν χάρη στους Λευτέρη (4π.) και Δημήτρη Πάγκαλο (7π.). Στον αντίποδα, Μάριος Δόβας και Βαγγέλης Κορρές ξεκίνησαν από νωρίς το επιθετικό τους κρεσέντο με 10 και 8 πόντους αντίστοιχα. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 16-20.

Ανατροπή δεδομένων στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου. Παρά το γεγονός ότι ο Μάριος Δόβας (6π. με 2 τρίπ.) έβλεπε βαρέλι το αντίπαλο καλάθι, οι Rapetors αντιμετώπισαν πρόβλημα στην άμυνα. Τα αδέρφια Πάγκαλου (9π. συνολικά) συνέχισαν να δημιουργούν προβλήματα στο ζωγραφιστό, ενώ στην εξίσωση των διακριθέντων προστέθηκαν και οι Ηλίας Φανουργιάκης και Νίκος Παπαδόπουλος. Σκορ ημιχρόνου, 32-29.

Το απόλυτο ντέρμπι παρακολουθήσαμε στην τρίτη περίοδο με τις δύο ομάδες να σκοράρουν εναλλάξ και καμία εκ των δύο να μην καταφέρνει να ξεφύγει. Ο Ηλίας Φανουργιάκης ήταν εξαιρετικός σε αυτό το χρονικό σημείο, παίρνοντας τα Panzerakia στις πλάτες του με 7 πόντους. Στην αντίπερα όχθη, όμως, το δίδυμο Μάριος Δόβας (8π.) – Βαγγέλης Κορρές (6π.) έμοιαζε ασταμάτητο πραγματικά. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 45-44.

Καλύτερα ξεκίνησαν την τελευταία περίοδο τα Panzerakia. Με πρωταγωνιστές τους Ηλίας Φανουργιάκη (6π.) και τα αδέρφια Πάγκαλου, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +6 (52-46) και το μομέντουμ του αγώνα τους ευνοούσε. Διαφορετική γνώμη είχε όμως ο Βαγγέλης Κορρές, που αποφάσισε την εκφράσει εντός του παρκέ. Μετρώντας 17 πόντους με αδιανότητα ποσοτά και όντας άχαστος από τη γραμμή της φιλανθρωπίας, ο guard των Rapetors υπέγραψε την 4η νίκη της ομάδας του. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Μάριος Δόβας με 5 πόντους στο φινάλε και ένα ακόμη μεγάλο τρίποντο.

Στο τέλος του αγώνα τα Panzerakia είχαν 22/59 δίποντα, 3/16 τρίποντα και 5/11 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Rapetors είχαν 14/46 δίποντα, 8/19 τρίποντα και 17/26 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 2 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 4 λάθη.

Πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βαγγέλης Κορρές με 31 πόντους και double-double, έχοντας 8/19 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 12/16 βολές. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και είχε 1 λάθος σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Από τα Panzerakia ξεχώρισε ο Δημήτρης Πάγκαλος με 13 πόντους και double-double, έχοντας 6/10 δίποντα, 0/3 τρίποντα και 1/1 βολή. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 1 λάθος και 1 μπλοκ σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Panzerakia (Χριστόπουλος) : Ποντικας (6 ριμπ.), Σύλλας 3 (1 τρίπ.), Πάλλας 4 (5 ριμπ., 1 τρίπ.), Πάγκαλος Λ. 13 (8 ριμπ., 1 τρίπ.), Πάγκαλος Δ. 13 (12 ριμπ., 1 μπλοκ), Φανουργιάκης 17 (5 ριμπ.), Παπαδόπουλος 8 (6 ριμπ., 3 ασί.).

Rapetors (Δόβας) :  Αντωνόπουλος, Καραμαλέγκος 2 (4 ριμπ.), Κορρές 31 (11 ριμπ., 1 τρίπ.), Μπακάκος (4 ριμπ.), Σακελλαρόπουλος 8 (1 τρίπ.), Καίσαρης (7 ριμπ.), Δόβας 28 (9 ριμπ., 6 τρίπ.), Κοτζακουλάκης.

Τι μας άρεσε : Το επιθετικό κρεσέντο του Βαγγέλη Κορρέ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, αλλά και η περιφερειακή ευστοχία του Μάριο Δόβα (6/11 τρίποντα, 54,5%).