21/09/2022
Πλατειακοί 14 24 23 12 - 73 -
Iron Maidan 10 17 18 17 - 62 -

The Shot με άρωμα από «Βαλένθια»!

Με το δεξί ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στο Basketaki Cup οι The Shot, καθώς στην πρεμιέρα του θεσμού κέρδισαν τους Iron Maidan με 73-62 στο κλειστό του ΣΕΦ!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν οι The Shot στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 4 πόντους του Κοντομίχη και τρίποντο του Κανταρτζή, προηγούνταν με 14-10! Ο Μαρινάκης με 4 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 είχαν οι Μίμης Μακρής, Παληγιάννης και Μάινας.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με 9 πόντους του Βούλγαρη, 5 του Βλασταρίδη και 4 του Κανταρτζή, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 11 πόντων, 38-27! Τους Iron Maidan κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι 12 πόντοι που πέτυχε ο Παληγιάννης και οι 4 του Μάινα.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 8 νέους πόντους του Κανταρτζή και βοήθειες των Βλασταρίδη, Δρελιώζη και Βούλγαρη, η παρέα του Αναστασάκη διατήρησε την απόσταση ασφαλείας, 61-45. Ο Μαρινάκης με δύο τρίποντα και οι Κόντης, Παληγιάννης και Μάινας με 4 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στο τρίτο δεκάλεπτο. Σκορ τρίτης περιόδου 61-45!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι "Μαϊντανοί" έκαναν μια τελευταία προσπάθεια για την ανατροπή, μειώνοντας στους 7, 61-54, μετά από 4 πόντους του Παληγιάννη και τρίποντα των Μαρινάκη - Άρη Μακρή. Ωστόσο, οι The Shot αντέδρασαν άμεσα και με δράστες στην επίθεση τους Βλασταρίδη, Κανταρτζή και Κοντομίχη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 73-62!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/8 βολές, 20/37 δίποντα και 9/29 τρίποντα. Πήραν 33 ριμπάουντ, έδωσαν 19 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/22 βολές, 16/40 δίποντα και 4/18 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson mvp για τους The Shot ο Κανταρτζής με 17 πόντους, έχοντας 4/6 δίποντα και 3/8 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Iron Maidan ο Παληγιάννης με 25 πόντους (double-double), έχοντας 13/14 βολές και 6/10 δίποντα, ενώ πήρε 11 ριμπάουντ και έκανε 2 λάθη.

The Shot (Αναστασάκης): Βλασταρίδης 15 (3), Βούλγαρης 17 (2), Μποφίλης 4, Χριστοφορίδης 3, Κοντομίχης 6, Αναστασάκης 2, Κανταρτζής 17 (3), Δρελιώζης 9 (1)

Iron Maidan (Ζηρίνης): Παληγιάννης 2, Μάινας 12, Μάκρης Α. 7 (1), Κόντης 7, Μαρινάκης 9 (3), Μάκρης Μ. 2

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες!