22/03/2022
Varnava Hawks 12 9 10 17 - 48 -
Puronto Raptors 10 6 7 14 - 37 -

To άξιζαν και το πήραν οι Varnava Hawks!

Την πέμπτη τους νίκη στον τρίτο όμιλο της Development 2 League πήραν οι Varnava Hawks που κέρδισαν τους Puronto Raptors με 48-37.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν υπερβολικά κλειστό με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ. Αυτό αποτυπώνεται και στο 12-10 που ήταν το σκορ της περιόδου, υπέρ των Hawks, που είδαν τον Παναγιώτη Βελιτζέλο να σημειώνει 7 πόντους. Στον αντίποδα, για τους Raptors, 4 έβαλε ο Γιάννης Κατής.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι γηπεδούχοι, διατήρησαν τα ηνία με το ματς ωστόσο να παραμένει νευρικό. Οι Varnava Hawks, με 6 πόντους του Κώστα Μιστριώτη πήγαν στα αποδυτήρια στο συν 5, 21-16. Για την ομάδα του Μένεγου, άλλους 4 πόντους έστειλε ο Γιάννης Κατής, που ήταν εξαιρετικός.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο ημίχρονο. Οι Hawks, λίγο – λίγο σταδιακά ανέβασαν την διαφορά τους και με την εικόνα του παιχνιδιού το συν 8, 31-23. Δρανδάκης από την μία με 4 πόντους και Αϊβατόγλου από την άλλη με επίσης 4, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι διατήρησαν με ευκολία το προβάδισμα τους και έφτασαν τελικά στην νίκη με 48-37 φτάνοντας έτσι τις 5 νίκες στο πρωτάθλημα. Από την άλλη, στο 5-5 «έπεσαν» οι Raptors που πάλεψαν, αλλά δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τα γρήγορα πόδια των αντιπάλων τους.

Betsson MVP της αναμέτρησης ψηφίστηκε ο Κώστας Μιστριώτης με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Κατής με 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά οι νικητές είχαν 16/74 εντός πεδιάς, 3/29 τρίποντα και 13/18 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα, έκαναν 11 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη, οι Puronto Raptors είχαν 17/60 εντός πεδιάς, 2/14 τρίποντα και 1/9 βολές. Πήραν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα κι έκαναν 17 λάθη.

Varnava Hawks (Βελιτζέλος): Βελιτζέλος 13, Δρανδάκης 9, Κακογιαννάκης 7, Μιστριώτης 12, Παπαδόπουλος 3, Ψωμαδάκης 2, Ψωμαδάκης Κ 2.

Puronto Raptors (Μένεγος): Αιβατόγλου 12, Βασιλακόπουλος, Γεωργάτης, Δαλιακόπουλος, Κατής 12, Κουλούρης 3, Μένεγος 2, Μαστραγγελόπουλος 5, Σολωμός, Τζανετάκης, Τρουλάκης 3.

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα που είχε η αναμέτρηση!