08/04/2023
Golden Boys 17 19 21 16 - 73 -
Skroutz 10 13 7 22 - 52 -

Το έκαναν να μοιάζει εύκολο οι Golden Boys!

Σάββατο βράδυ στο κλειστό του Athens Sports Hall για το πρώτο παιχνίδι της φάσης των 16’ των playoffs της Development2 League, οι Golden Boys επιβεβαίωσαν τον τίτλο του μεγάλου φαβορί, καθώς όντας καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού επικράτησαν του Σκρουτζ με σκορ 73-52!Το επόμενο παιχνίδι θα διεξαχθεί την Τρίτη στις 20:30 στη Basketaki Arena!

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Betsson MVP Γιώργο Δαπόλα με 8 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Γρηγόρης Μητσοτάκης είχε 13 πόντους, 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα!

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο παρκέ του Athens Sports Hall με ξεκάθαρο στόχο να πιέσουν σε όλο το γήπεδο, να δυσκολέψουν τον αντίπαλο να κυκλοφορήσει την μπάλα και να βρουν σκορ στο ανοιχτό γήπεδο! Οι Λαλιώτης και Βασίλης Χαχάμης ηγήθηκαν των προσπαθειών τους με 4 πόντους έκαστος, ενώ τους ακολούθησε σε απόδοση ο Αντρέας Χαχάμης με 3. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Μερεμέτης αποτέλεσε το πρώτο σκόρερ του Σκρουτζ με 4 πόντους στο ενεργητικό του.

Στη συνέχεια, Golden θέλησαν όχι μόνο διατηρήσουν το προβάδισμα έναντι των αντιπάλων τους, αλλά να το αυξήσουν, με το φωτεινό πίνακα στο τέλος ημιχρόνου να τους βρίσκει σε θέση ισχύος με σκορ 36-23. Ο Ποντικός μπήκε στην εξίσωση του σκοραρίσματος, πληγώνοντας τον αντίπαλο με 6 πόντους και συνεπικουρούμενος από τον Βασίλη Χαχάμη αποτέλεσαν τα σημαντικότερα κομμάτια του επιθετικού παζλ της ομάδας τους στο διάστημα αυτό. Στον αντίποδα, ο Παπαδόπουλος αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ με 5 πόντους στο παλμαρέ του.

Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στο παρκέ του Athens Sports Hall με σκοπό να καθαρίσουν την υπόθεση πρόκριση, καθώς στραγγάλισαν τον αντίπαλο τους με το ασφυκτικό πρέσινγκ σε όλα τα μήκη και πλάτη του παρκέ, έκλεψαν μπάλες, έτρεξαν στον αιφνιδιασμό,  είχαν σωστές επιλογές, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και με τους Ανδρέα Χαχάμη, Ποντικό και Δαπόλα να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση οδηγήθηκαν στην τελευταία στροφή του παιχνιδιού με σκορ 57–30. Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους παρουσίασαν έλλειμμα επιθετικών λύσεων και σκόραραν μόλις 7 πόντους στην περίοδο αυτή.

Στην τέταρτη περίοδο οι περισσότεροι εκ των βασικών των Golden πέρασαν στο πάγκο, κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκαν ελαφρώς οι φιλοξενούμενοι, με τον ήχο από την κόρνα  λήξης της γραμματείας να βρίσκει τους Boys να πανηγυρίζουν τη νίκη με σκορ 73-52, παίρνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα ενόψει της δεύτερης αναμέτρησης!

Οι Golden Boys είχαν 26/41 δίποντα, 4/30 τρίποντα, 9/22 βολές, 66 ριμπάουντ, 12  ασίστ, 11 κλεψίματα και 14 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 11/38 δίποντα, 6/26 τρίποντα , 12/25 βολές, 44 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 2  κλεψίματα, 2 κοψίματα και 17 λάθη.

Golden Boys(Ανδρέας Χαχάμης): Δαπόλας 8, Ιορδανίδης 6, Κατσούλης, Λαλιώτης 5, Νικολιδάκης 2, Ποντικός 13, Σταματάκης, Ανδρέας Χαχάμης 10, Βασίλης Χαχάμης 16, Χέρτζ-Μπυνιχάκης 4.

Skroutz(Ξένος): Δουμάς 4, Καντιδάκης 5, Μερεμέτι 11, Μητσοτάκης 13, Παπαδόπουλος 14, Πουλής 2, Σοφιανός 4.

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο των νικητών!