21/09/2022
Tinder Bologna 14 13 26 17 - 70 -
Golden Steak Warriors 11 13 23 19 - 66 -

Winner Team!

Εντυπωσιακή ήταν η πρεμιέρα της Niko Team στο Basketaki Cup, καθώς πήρε σπουδαία νίκη με 70-66 απέναντι στους Golden Steak Warriors στο κλειστό του Κολωνού την Τετάρτη το βράδυ.

Σχετικά ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τους τυπικά γηπεδούχους να είναι καλύτεροι στα σημεία και να προηγούνται με 14-11 χάρη στα καλάθια των Κολυβάκη, Πέτσα, Λάσκαρη και Καραθανάση. Για τους Warriors ξεχώρισαν οι Σαράντης, Μακρής και Ν. Μητρόπουλος.

Με την πάροδο του χρόνου οι δύο ομάδες άρχισαν να βρίσκουν τα πατήματά τους και να γίνονται ιδιαίτερα παραγωγικές. Η Niko Team με μπροστάρη τον Κολυβάκη, κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα των τριών πόντων και στο τέλος του ημιχρόνου (27-24). Η ανανεωμένη ομάδα του Μπαλατσούρα, μπορεί να έκανε ένα μίνι ξέσπασμα στα τελευταία λεπτά με τους Τσούρτο και Μοροχλιάδη, όμως θα έπρεπε να αλλάξει πολλά στο παιχνίδι της, αν ήθελε να ελπίζει σε θετικό αποτέλεσμα.