21/09/2022
Tinder Bologna 14 13 26 17 - 70 -
Golden Steak Warriors 11 13 23 19 - 66 -

Winner Team!

Εντυπωσιακή ήταν η πρεμιέρα της Niko Team στο Basketaki Cup, καθώς πήρε σπουδαία νίκη με 70-66 απέναντι στους Golden Steak Warriors στο κλειστό του Κολωνού την Τετάρτη το βράδυ.

Σχετικά ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τους τυπικά γηπεδούχους να είναι καλύτεροι στα σημεία και να προηγούνται με 14-11 χάρη στα καλάθια των Κολυβάκη, Πέτσα, Λάσκαρη και Καραθανάση. Για τους Warriors ξεχώρισαν οι Σαράντης, Μακρής και Ν. Μητρόπουλος.

Με την πάροδο του χρόνου οι δύο ομάδες άρχισαν να βρίσκουν τα πατήματά τους και να γίνονται ιδιαίτερα παραγωγικές. Η Niko Team με μπροστάρη τον Κολυβάκη, κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα των τριών πόντων και στο τέλος του ημιχρόνου (27-24). Η ανανεωμένη ομάδα του Μπαλατσούρα, μπορεί να έκανε ένα μίνι ξέσπασμα στα τελευταία λεπτά με τους Τσούρτο και Μοροχλιάδη, όμως θα έπρεπε να αλλάξει πολλά στο παιχνίδι της, αν ήθελε να ελπίζει σε θετικό αποτέλεσμα.

Αποφασισμένη να…. «καθαρίσει» το ματς παρουσιάστηκε στην επανάληψη η ομάδα του Μπούρα. Μ’ ένα εντυπωσιακό σερί 12-3, εκτόξευσε την διαφορά στο +13 (39-26) και έκανε το έργο των Golden Steak Warriors ακόμα πιο δύσκολο. Καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη αυτή έπαιξαν οι Κολυβάκης και Τσούρτος, ενώ ο Αναστασόπουλος ήταν εξαιρετικός στα οργανωτικά του καθήκοντα. Ο Σαράντης με τα τρίποντά του και ο Μητρόπουλος με την κυριαρχία του μέσα στα ζωγραφιστό, «ξύπνησαν» τους Warriors από τον… λήθαργο και τους έβαλαν ξανά μέσα στο παιχνίδι. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 53-47.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν συγκλονιστικό. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και με πολυφωνία στην επίθεση προσπάθησαν να φέρουν «τούμπα» το ματς, με την διαφορά μάλιστα στα τελευταία λεπτά να φτάνει μέχρι και το καλάθι (66-64). Οι γηπεδούχοι δεν πέταξαν στο κάλαθο των αχρήστων την προσπάθεια που έκαναν σε όλο το παιχνίδι. Με τον Κολυβάκη να τραβάει το… κουπί στην επίθεση και τον Αναστασόπουλο να αποδεικνύεται ψύχραιμος από την γραμμή της «φιλανθρωπίας» στα τελευταία δευτερόλεπτα, η Niko Team κατάφερε να πάρει μια σπουδαία νίκη με 70-66 και να ξεκινήσει με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις της στο Basketaki Cup.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Κολυβάκης με double double και 17 πόντους (5/10 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/3 βολές, 13 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 19/38 δίποντα (50%), 6/19 τρίποντα (32%) και 14/24 βολές (58%). Μάζεψαν 40 ριμπάουντ και έδωσαν 17 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/51 δίποντα (37,2%), 5/24 τρίποντα (21%) και 13/25 βολές (52%). Μάζεψαν 39 ριμπάουντ και έδωσαν 7 ασίστ.

Niko Team (Μπούρας): Yi 2, Λάσκαρης 19 (2), Παπαπαύλου, Κολυβάκης 17 (2), Καραθανάσης 8, Αναστασόπουλος 12, Γκεζερλής, Πέτσας 8 (2), Καραμαλίγας 4

Golden Steak Warrios (Μπαλατσούρας): Μοροχλιάδης 4 (1), Σαράντης 13 (3), Μακρής 13 (1), Αντωνόπουλος 12 (10 ριμπ.), Κ. Μητρόπουλος 9, Τσούρτος 2, Ν. Μητρόπουλος 9, Τάλιας 4, Μπαρδούτσος

Τι μας άρεσε: Η θετικότατη εμφάνιση της Niko Team. Πήρε τη νίκη απέναντι σ’ έναν δυνατό αντίπαλο και έδειξε ότι με την απόδοσή της θα μας εντυπωσιάσει και φέτος.

Τι δεν μας άρεσε: Τα ποσοστά ευστοχίας των «Πολεμιστών» σε δίποντα και τρίποντα.