21/03/2022
Terroristas 8 15 14 7 - 44 -
Destroyed Pistons 10 19 11 14 - 54 -

Έσπασαν το ρόδι στο 2022 οι Destroyed Pistons.

Το Σάββατο το απόγευμα 19 Μαρτίου στο Basketaki Arena, οι Destroyed Pistons πέτυχαν την πρώτη τους νίκη μέσα στο 2022, καθώς με πολύ καλό τέταρτο δεκάλεπτο, επικράτησαν με 44 – 54 απέναντι στους Terroristas.

Το πρώτο δεκάλεπτο κυλούσε σε χαμηλό τέμπο, με το ματς να ισορροπημένο και τους Pistons να έχουν μικρό προβάδισμα με 8 – 10. Λίτινας και Κονοφάος με τρίποντα ,σκόραραν κυρίως για τους γηπεδούχους, ενώ για τους φιλοξενούμενους, ο Ρουκουνάκης είχε 5 πόντους και ο Σπανόπουλος ένα τρίποντο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες ανέβασαν επιθετικά την απόδοσή τους, με τους Destroyed να ξεφεύγουν στο τέλος του ημιχρόνου 23 – 29. Οι γηπεδούχοι έβρισκαν λύσεις κυρίως με 4 πόντους του Παπαναγιώτου και τρίποντα από Λίτινα, Μπουγά και Κονοφάο, ενώ για τους προπορευόμενους , Μάλφας και Σπανόπουλος, ήταν μπροστάρηδες με 6 πόντους έκαστος.

Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου και με 5 πόντους του Μάλφα και 4 του Ρουκουνάκη, έφτασαν την διαφορά στο + 7. Στην συνέχεια οι Terroristas αντέδρασαν και με τον Λίτινα να παίρνει την μπαγκέτα με 7 πόντους και τέσσερις ακόμα παίχτες να σκοράρουν, μείωσαν σε 37 – 40.

Εντυπωσιακό το ξεκίνημα των Πίστονς στην τέταρτη περίοδο, καθώς με 4 του Βερβαινιώτη και καλάθια από Ρουκουνάκη και Μάλφα έστειλαν την διαφορά στο + 11(37-48). Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να αντιδράσουν με τρίποντο του Μπουγά και βοήθειες από Στράτη και Κονοφάο, αλλά ο Ρουκουνάκης με δύο συνεχόμενα καλάθια και ο Καρατσίκος με δίποντο, υπέγραψαν το τελικό 44 – 54 για τους Destroyed Pistons!