08/05/2024
Hoopers BC 17 11 21 11 - 60 -
Ano Liosia BC 18 22 16 23 - 79 -

Στον "αυτόματο" τα Ano Liosia!

Δύο στα δύο για τα Ano Liosia στον τρίτο όμιλο της Summer Evolution League, καθώς σε εξ αναβολής παιχνίδι για την πρώτη αγωνιστική κέρδισαν τους μαχητικούς Hoopers με 60-79 στο κλειστό της Ζωφριάς!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με το τιμόνι να αλλάζει συνεχώς χέρια και τελικά με 8 πόντους του Δεληγιώργη, 5 του Παπαδιά και τρίποντο του Πετρόπουλου, τα Ano Liosia προηγούνταν με 17-18! Ο Χαραλαμπίδης με 6 πόντους και ο Δημάκης νε 4 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από την περιφέρεια εκτέλεσε εύστοχα ο Βακκάς.

Στη δεύτερη περίοδο η παρέα του απόντα Ζαντιώτη ήταν ανώτερη και με τον Παπαδιά να πετυχαίνει 6 πόντους, τους Ρήγα - Πετρόπουλο να συνδράμουν από 5 πόντους έκαστος και τους Βαρβαρίδη - Παχούλη να βάζουν από ένα τριποντάκι, πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 12 πόντων, 28-40! Ο Γεωργόπουλος με 4 πόντους και ο Μπίθας με 3 κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο τους Hoopers.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι οράνιε έσφιξαν την άμυνά τους και με ηγέτη τον Χαραλαμπίδη με 11 πόντους, πλησίασαν στον πόντο, 46-47, 100" για το τέλος της τρίτης περιόδου. Ξύπνησαν στο φινάλε του δεκαλέπτου τα Ano Liosia και με 8 συνεχόμενους πόντους του Παπαδιά βρέθηκαν στο +7, 49-56, ενώ νωρίτερα 5 πόντους σημείωσε ο Βαρβαρίδης. Σκορ τρίτης περιόδου 49-56!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι κιτρινόμαυροι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Παπαδιά, Βαρβαρίδη και Πετρόπουλο, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 60-79! Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Χαραλαμπίδης και Γεωργόπουλος.

Πολυτιμότερος των Hoopers ο Χαραλαμπίδης με 24 πόντους (double-double), έχοντας 1/1 βολή, 7/17 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, είχε 3 τάπες και ήταν αλάνθαστος. Betsson MVP για τα Ano Liosia ο Παπαδιάς με 26 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 5/14 δίποντα και 5/10 τρίποντα. Μάζεψε 18 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα.

Hoopers (Μπίθας): Βακκάς 5 (1), Γεωργιόπουλος 11, Μπίθας 8, Δημάκης 8, Χαραλαμπίδης 24 (3), Ρέμπελος 4

Ano Liosia (Παχούλης): Βαρβαρίδης 17 (2), Δεληγιώργης 10, Παπαδιάς 26 (5), Ρήγας 9 (1), Πετρόπουλος 14 (3), Παχούλης 3 (1)

Τι μας άρεσε: Τόσο η μαχητικότητα των Hoopers, όσο και τα μεγάλα σουτ των Άνω Λιοσίων!