11/05/2024
Brothers United 18 21 15 24 - 78 -
Leontario BC 23 11 19 22 - 75 -

Παλικαρίσια νίκη οι Brothers United!

Πλούσιο από σκορ και θέαμα ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις ομάδες να έχουν από ένα καλό πεντάλεπτο και το Λεοντάριο να κρατάει το προβάδισμα με 18 – 23. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν τρομακτικό ξεκίνημα και σκοράροντας κατά ριπάς από τα 6.75(Καραχάλιος 2, Βλάχος 2, Χατζησπύρου), ξέφυγαν με 5 – 23. Μετά το πεντάλεπτο, οι Brothers βρήκαν απάντηση με τον ίδιο ακριβώς τρόπο(Κουτουζής 3, Καράμπελας) και πλησίασαν τη διαφορά στους 5.

Οι Brothers παρότι κατέβηκαν με μόλις μία πεντάδα, είχαν καλό ρυθμό και στη δεύτερη περίοδο και με αιχμή του δόρατος τον Κουτούζη με 10 πόντους και τον Κατραντζή να προσφέρει πολύτιμες βοήθειες με 5, ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 39 – 34. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, το Λεοντάριο που προχώρησε σε ροτέισον, είχε μόνο τον Δημητρακόπουλο να διακρίνεται με 7 πόντους.

Στην τρίτη περίοδο, ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να σταθούν καλύτερα μέσα στις τέσσερις γραμμές και με πρώτους σκόρερ τους Βλάχο με 6 πόντους και Α.Κωνσταντιδέλη με δύο τρίποντα, κατάφεραν να προσπεράσουν προσωρινά με 3 πόντους. Οι Βrothers που δεν πατούσαν καλά στα πρώτα 5 λεπτά, ισορρόπησαν το παιχνίδι και με το δίδυμο Κουτούζη με 5 και Κατραντζή με 4 πόντους αντίστοιχα να δίνουν τις λύσεις, προηγήθηκαν και πάλι με 54 – 53.

Καυτό ξεκίνημα για τους Πράσινους στην τέταρτη περίοδο και με τον Κουτούζη να συνεχίζει το βιολί του με 11 πόντους, κατάφεραν να προηγηθούν 69 – 58. Το Leontario εκμεταλλεύτηκε σε εκείνο το σημείο την υπεραριθμία και με επιμέρους 0 – 12, με κορυφαίο τον Καραχάλιο με 6 πόντους, προσπέρασε 69-71. Με δύο λεπτά να απομένουν για τη λήξη του παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με μεγάλο τρίποντο του Κουτούζη, γκολ φάουλ του Κατραντζή και τεράστιο καλάθι του Καράμπελα λίγο πριν από το φινάλε, έγραψαν το τελικό 78-75!

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Παύλος Κουτούζης με 40 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αχιλλέας Βλάχος με 23 πόντους, 18 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Brothers United(Καράμπελας): Καράμπελας 5(8ρ.), Κατραντζής 17, Κουτούζης 40, Πίτος 10(11ρ.), Ρούλιας 6(13ρ.).

Leontario (Κωνσταντιδέλης): Βεργόπουλος 5, Βλάχος 23(18ρ.), Δημητρακόπουλος 10, Καραχάλιος 15, Κορωνάκης 4, Σ.Κωνσταντιδέλης 5, Α.Κωνσταντιδέλης 10, Χατζησπύρου 3.