11/05/2024
Ραμολιμέντα 11 25 10 12 - 58 -
Ναυάγια 10 12 15 14 - 51 -

Άντεξαν μέχρι το τέλος τα Ραμολιμέντα!

Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος, παρά το γεγονός πως τα Ναυάγια έβγαλαν μία μικρή αντίδραση πριν το φινάλε του παιχνιδιού. Αυτή είναι η 3η φορά στη Summer Development League που τα Ραμολιμέντα «χαμογελούν» (3-1), με τους φιλοξενούμενους να γνωρίζουν τη 2η ήττα τους (2-2).

Στην αρχή το θέαμα δεν ήταν και το καλύτερο, αφού στα πρώτα 4 λεπτά μόλις 5 πόντοι είχαν μπει συνολικά στο ματς (2-3). Καραβασίλης και Θωμάς έδωσαν προβάδισμα στα Ναυάγια με 6-10, αλλά στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Παρλαβάντζας. Ο αρχηγός των Ραμολιμέντων με ένα τρίποντο και ένα δίποντο έδωσε το «τιμόνι» στην ομάδα του και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 11-10.

Ο Παρλαβάντζας συνέχισε όπως τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο και με σερί δικά του καλάθια έκανε το 15-14. Οι γηπεδούχοι βρήκαν την ευκαιρία τους και έκαναν ένα σερί 13-0 που τους επέτρεψε να ξεφύγουν στο 28-14. Ο Τζίφος έβαλε τέλος στο ξέσπασμα των αντιπάλων του (28-16), όμως ο Νάκος ανέβασε απόδοση και τα Ραμολιμέντα βρέθηκαν στο 34-18. Η διαφορά στο ημίχρονο έφτασε στους 14 πόντους, με τους γηπεδούχους να προηγούνται 36-22.

Τα Ναυάγια σε αντίθεση με τα προηγούμενα λεπτά, παρουσιάστηκαν καλύτερα στη τρίτη περίοδο. Θωμάς, Καριατλής και Καραβασίλης βοήθησαν την ομάδα τους να πλησιάσει στο 40-35 και να βάλει μία μικρή πίεση στα Ραμολιμέντα. Οι γηπεδούχοι, όμως, αντέδρασαν καλά, με τον Χασιώτη και τον Εμμανουηλίδη να δίνουν λύσεις για το 46-37 με το οποίο πέρασε το τρίτο δεκάλεπτο.

Στη τέταρτη περίοδο τα Ναυάγια δεν παράτησαν το παιχνίδι και βρήκαν πάλι ευκαιρία για να φτάσουν στο -4(55-51). Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, εκμεταλλεύτηκαν τις βολές τους και βγάζοντας κάποιες καθοριστικές άμυνες στο φινάλε, κράτησαν τα ηνία μέχρι τη τελευταία κόρνα. Το τελικό σκορ έγραψε 58-51 και έτσι τα Ραμολιμέντα ήταν εκείνα που πανηγύρισαν τη νίκη.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ανδρέας Παρλαβάντζας με 22 πόντους, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 7 ριμπάουντ. Από τα Ναυάγια ξεχώρισε ο Παναγιώτης Θωμάς με 13 πόντους, 11 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Ραμολιμέντα (Παρλαβάντζας): Ασημάκης 3(3ρ.), Εμμανουηλίδης 14(8ρ.), Νάκος 12(10ρ.), Παρλαβάντζας 22(7ρ.), Ποσταλής 4(2ρ.), Τσαφαντάκης, Χασιώτης 3(8ρ.)

Ναυάγια (Καραβασίλης): Ανδριγιαννάκης 3(4ρ.), Ασημακόπουλος 2(6ρ.), Δήμας, Θωμάς 13(11ρ.), Καραβασίλης 16(5ρ.), Καριατλής 6(5ρ.), Τζιβιτζής, Τζίφος 11(5ρ.)

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση των Ραμολιμέντων τις στιγμές που ένιωσαν απειλή!