09/05/2024
Mandra Heat 8 6 24 13 9 60 -
Los Lampriniers 17 15 11 8 2 53 -

Σπουδαία ανατροπή για την Mandra Heat!

Σπουδαία νίκη με μεγάλη ανατροπή από το -22 πήρε χθες το βράδυ στο κλειστό της Ζωφριάς η Mandra Heat, καθώς για την τέταρτη αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Summer Development League λύγισε στην παράταση τους Los Labriniers με 60-53 και τους ανάγκασε στην πρώτη τους ήττα!

Αν και στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ, οι Los Labriniers κατάφεραν με 8 πόντους του Αντωνόπουλου, 4 του Βαμβακά και τρίποντο του Γκόλια, να προηγηθούν με 8-17. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Μανήσαλης σημείωσε 4 πόντους και ο Δήμου 2.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε η παρέα του Βαμβακά και στην δεύτερη περίοδο, όταν με ακόμη 6 πόντους του Αντωνόπουλου, 4 του Γρύλλη και έμμεσο τρίποντο του Γκόλια, πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 18 πόντων, 14-32. Ούτε και στο δεύτερο δεκάλεπτο μπόρεσε η Mandra Heat να βρει ρυθμό, με τους Δήμου, Γιάννου και Μανήσαλη να σκοράρουν από 2 πόντους έκαστος.

Αλλαγή σκηνικού στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, καθώς οι γηπεδούχοι πήραν μπρος και με 12 πόντους του Κύτρου, 6 του Γιάννου και 4 του Δήμου, κατάφεραν από το 15-37 να πλησιάσουν στους 3, 36-39, 1:20 για το τέλος της τρίτης περιόδου. Τελικά και το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους φιλοξενούμενους σε θέση οδηγού με 38-43, με τον Αντωνόπουλο να σκοράρει 6 νέους πόντους, ένα τρίποντο είχε ο Γκόλιας και δύο βολές ο Βαμβακάς. Σκορ τρίτης περιόδου 38-43!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Los Labriniers έδειχναν να αγκαλιάζουν τη νίκη, όταν με 5 πόντους του Αντωνόπουλου προηγούνταν με 44-49, 30" για το τέλος. Ωστόσο, ο Μανήσαλης δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με 2/2 βολές, 2" για το φινάλε, έστειλε το ντέρμπι στην παράταση, 51-51, ενώ νωρίτερα 6 πόντους είχε ο ίδιος και 5 ο Γιάννου.

Στην παράταση η παρέα του Μώλου είχε περισσότερες δυνάμεις και με 5 πόντους του Κύτρου και 4 του Γιάννου, έφτασε δίκαια στη νίκη με 60-53. Το μοναδικό καλάθι των φιλοξενούμενων στο έξτρα πεντάλεπτο σημείωσε ο Αντωνόπουλος.

Betsson MVP για την Mandra Heat ο Μανήσαλης με 14 πόντους (double-double), έχοντας 4/6 βολές και 5/9 δίποντα. Πήρε 24 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 2 τάπες. Πολυτιμότερος των Los Labriniers ο Αντωνόπουλος με 27 πόντους (double-double), έχοντας 6/10 βολές, 9/19 δίποντα και 1/6 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι.

Mandra Heat (Μώλος): Rexha, Γιάννου 17 (1), Δήμου 8, Δρακόπουλος, Κανάκης, Κύτρος 18 (2}, Μανήσαλης 14, Μπακάλης, Μώλος 3

Los Labriniers (Βαμβακάς): Αντωνόπουλος 27 (1), Βαμβακάς 7, Βασιλάκης, Γκόλιας 9 (2), Γρύλλης 6, Μαυρακάκης 4, Σπηλιωτόπουλος

Τι μας άρεσε: Το φινάλε της κανονικής διάρκειας του αγώνα!